Facebook Google+ Twitter

Inicjatywa "Stop Płatnym Studiom"!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-12-02 13:08

Studenci skupieni w inicjatywie „Stop Płatnym Studiom” sprzeciwiają się pomysłowi wprowadzenia od 2015 r. płatnych studiów, zgłoszonemu przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), Konferencję Rektorów Zawodowych Szkół Polskich i Fundację Rektorów Polskich (FRP).

Nie uzdrowi to finansów uczelni, tylko uniemożliwi studiowanie osobom dojeżdżającym na studia z mniejszych miejscowości oraz z rodzin niezamożnych, a nawet średniozamożnych. Mamy nadzieję, że jest to głos tylko rektorów, a nie całego środowiska akademickiego. Komitet „Stop Płatnym Studiom” uzyskał już poparcie kilkunastu Samorządów Uczelnianych.

Postulat wprowadzenia płatnych studiów na uczelniach publicznych uważamy za szkodliwy dla rozwoju polskiej nauki. Smutne jest to, że wychodzi ze środowiska akademickiego, od naszych rektorów. To już drugi pomysł ograniczenia konstytucyjnego prawa do bezpłatnej nauki na uczelniach publicznych. Podobny postulat, wprowadzający odpłatność za studia na drugim kierunku forsuje Barbara Kudrycka minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dla wielu młodych ludzi bezpłatne studia to jedyna szansa na zdobycie wyższego wykształcenia. Wprowadzenie płatnych studiów spowoduje obniżenie poziomu skolaryzacji. Nie chcemy powrotu do sytuacji z końca lat 80., kiedy Polska była krajem z najniższym odsetkiem młodzieży w wieku akademickim która studiuje, a za nami była tylko Albania. Osiągnięciem ostatnich dwudziestu lat jest wysoki procent młodzieży studiującej, plasujący Polskę w światowej czołówce. Dostrzegamy konieczność podniesienia jakości studiów i podniesienia nakładów, ale pieniędzy nie należy szukać w kieszeniach potencjalnych studentów, bo ich tam nie ma. W taki sposób nie zbudujemy innowacyjnej gospodarki opartej na wiedzy.

W ponad trzydziestu miastach na uczelniach wyższych przedstawiciele inicjatywy „Stop Płatnym Studiom” zbierają podpisy pod projektem ustawy potwierdzającej dotychczasowe zasady studiowania na uczelniach publicznych na więcej niż jednym kierunku. Podpisy pod obywatelskim projektem ustawy zbiera komitet „Stop Płatnym Studiom”. Osoby skupione w komitecie działały wcześniej w inicjatywie „Przywracamy ulgi dla studentów”, która zebrała 130 tysięcy podpisów pod projektem ustawy przywracającej 49 procentową ulgę dla uczniów i studentów na przejazdy komunikacją PKP i PKS.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.