Facebook Google+ Twitter

"Inicjatywa Uczniowska" przetestowała "Beniamina"

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2006-06-29 10:04

Grupa społeczna "Inicjatywa Uczniowska" dopatrzyła się kolejnych błędów programu "Beniamin", który będzie filtrował szkolne komuptery. O wadliwym programie informowaliśmy niedawno w e-gazecie Wiadomosci24.pl

f

"Inicjatywa Uczniowska" komentuje nowy pomysł ministra edukacji Romana Giertycha . "Sam pomysł takiego programu (...) nie może być skuteczny. Prawdziwym zagrożeniem dla dzieci nie są same strony, lecz elementy zupełnie pomijane przez takie oprogramowanie - zdjęcia i przede wszystkim czaty, gdzie spotkać można niebezpiecznych dorosłych - czytamy na portalu "Monitor Edukacji". "Dlatego rozmowa z dzieckiem oraz mądry nadzór rodziców i nauczycieli nadal pozostają najskuteczniejszą metodą zabezpieczającą" - pisze Ludwik Trammer na stronie "Inicjatywy".

Nie każda "ku…" blokowana

Producent programu odmówił grupie uczniowskiej udostępniania listy słów kluczowych, na podstawie której blokowane są strony. Jednak dzięki pomocy informatycznej PorneLa i GDRa "Monitorowi" udało się do niej dotrzeć. "Pierwszy zaskoczeniem była jej ubogość" - komentują autorzy raportu.

Ku zaskoczeniu testujących filtr komputerowy, na liście nie znalazła się większość słów słów związanych z pornografią i praktykami seksualnymi. Podczas wyszukiwania słowa "ku…y" program blokuje jedynie "ku… jeb…" oraz "kur… pier…ne", zaś w całości blokowane są takie słowa jak "gej", "lesbijka", "homoseksualizm" czy "queer", wraz z ich wszystkimi wariantami i odmianami.

Faszyzm dozwolony, blogi nie?

Na całej liście nie znalazło się zaś ani jedno słowo powiązane z pedofilią lub wykorzystywane przez pedofilii czy przemocą. Lista nie zawiera też ani jednego słowa związanego z faszyzmem. Zablokowano natomiast wszystkie strony posiadające w nazwie "blog" lub "blox"...

"Beniamina" stworzyła mało znana firma AKKORP. Katolickie Centrum Kultury ma licencję niewyłączną do bezpłatnego udostepniania programu, dlatego to właśnie ono podpisało umowę z ministerstwem. Program będzie udostępniany osobom fizycznym, szkołom i innym jednostkom organizacyjnym systemu oświaty w celach niekomercyjnych.

Program bez żadnych gwarancji

Kontrowersyjną kwestią jest także fakt, że producent programu nie udziela na niego gwarancji i nie bierze żadnej odpowiedzialności za sposób korzystania z programu "Beniamin". "W szczególności nie udziela żadnych (pisemnych albo domniemanych) gwarancji dotyczących programu oraz szkód, jakie mogą powstać podczas jego pracy" - czytamy już przy samej instalacji.

Także my niedawno przetestowaliśmy program od strony "technicznej". Najpierw wiadomosci24.pl zostały całkowicie zablokowane, a następnie wyskoczył krytyczny komunikat "za chwilę nastąpi zamknięcie systemu...". Zbieg okoliczności czy wada programu?


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.