Facebook Google+ Twitter

"Inicjatywa Węgier ws. pomocy dla Europy Środkowo-Wschodniej jest niezrozumiała"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-01 22:15

Były premier Józef Oleksy uważa, że inicjatywa Węgier, dotycząca zwiększenia pomocy Unii Europejskiej dla państw Europy Środkowo-Wschodniej, jest niezrozumiała.

Na nieformalnym unijnym szczycie w Brukseli węgierska delegacja zaproponowała plan pomocy dla naszego regionu w wysokości do 190 miliardów euro. Polska odrzuciła tę propozycję, skrytykowały ją też Czechy.

Gość TVP Info podkreślił, że nie do końca wiadomo, czy Budapeszt dążył do osiągnięcia indywidualnych korzyści, czy też zależało mu na dobru całego regionu. Według Józefa Oleksego najdziwniejsze jest to, że Węgry wyszły ze swą propozycją jeszcze przed "miniszczytem" państw Europy Środkowo-Wschodniej w Brukseli. Zdaniem byłego premiera gdyby z tym poczekano, można by było przedstawić ten pomysł jako wspólną inicjatywę krajów regionu lub w ogóle z niego zrezygnować.

Z kolei eurodeputowany Platformy Obywatelskiej Janusz Lewandowski uważa, że inicjatywa Budapesztu to kłopot dla Polski. Warszawa bowiem z jednej strony budowała przy okazji szczytu nastrój solidarności europejskiej, ale z drugiej chciała, aby Polska nie była postrzegana na równi z takimi krajami, jak Węgry czy Ukraina. Sytuacja gospodarcza tych państw jest bowiem znacznie bardziej dramatyczna, niż nasza - podkreślił europoseł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.