Facebook Google+ Twitter

Inkaska Droga Królewska trafiła na listę UNESCO

Droga Królewska, nazywana też Wielkim Szlakiem została wpisana na listę Światowego Dzedzictwa UNESCO. „To cud inżynierii, który należy zachować i chronić”.

 / Fot. PAP/EPASystem dróg, liczący ok. 30 km, to prawdziwy cud inżynierii. Łączył stolicę Inków - Cuzco, z odległymi rejonami ich państwa. Jak podaje BBC, w uzasadnieniu decyzji, UNESCO podkreśliło, że Inkaska Droga Królewska "jest ze względu na skalę i jakość drogi wyjątkowym osiągnięciem sztuki inżynieryjnej i demonstracją biegłości w technologii inżynieryjnej".

Qhapaq Nan czyli Inkaska Droga Królewska, nazywana też była Królewskim Traktem lub Wielkim Szlakiem. Dziś przebiega przez terytoria sześciu państw: Kolumbii, Argentyny, Chile, Peru, Ekwadoru i Boliwii. W państwie Inków szlaki te łączyły górskie osady z żyznymi dolinami, lasami deszczowymi i pustyniami.

Archeolog Fernando Astete powiedział, że obecnie znaczna część drogi porośnięta jest roślinnością, dlatego wielką szansę w zbieraniu funduszy na jej renowację upatruje właśnie we wpisaniu jej na listę UNESCO - podała PAP.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.