Facebook Google+ Twitter

Inkubacja - dobra droga do rozwoju młodych firm

Korzyści z inkubacji można wymieniać dużo. Jednak nie ma nic lepszego, jak przykłady "z życia wzięte". O tym jak zmieniło się funkcjonowanie Agencji Interaktywnej "Kamikaze" po wejściu do inkubatora technologicznego, rozmawiałem z jej szefową Joanną Dering.

Agencja Interaktywna KAMIKADZE dzięki inkubowaniu może pomyśleć o dalszym rozwoju. / Fot. Daniel Siwak | screen: Kamikaze.com.plAgencja Interaktywna "Kamikaze" działa na rynku od niedawna. Głównym profilem firmy jest tworzenie stron www. Do tej pory mieściła się w ciasnym pomieszczeniu, w jednej ze śródmiejskich kamienic Łodzi. Odkąd ich siedzibę przeniesiono na ul. Rewolucji 1905 nr 82, do Inkubatora Technologicznego ARTERION, w końcu można było pomyśleć o nowych usługach oraz powiększeniu zespołu.

Jak dowiedzieli się państwo o istnieniu Inkubatora Technologicznego ARTERION? To nie była powszechnie znana informacja?
- Byliśmy w sumie chyba jedną z pierwszych firm, która dowiedziała się o istnieniu inkubatora. Jeden z przyjaciół przechodził ulicą i zobaczył, że w tym miejscu powstaje ARTERION. Wcześniej pracowaliśmy w lokalu w jednym z typowych łódzkich podwórek, który nie wyglądał zbyt okazale.

Na koncie macie już współpracę między innymi z Urzędem Miasta Łodzi, Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną czy z Parkiem Miniatur. Jest taki projekt, którym szczególnie "Kamikaze" chciałaby się pochwalić?
Ciepłe i komfortowe wnętrza oraz całodobowy monitoring to dodatkowe korzyści dla inkubowanych firm. / Fot. Daniel Siwak- Jednym z ciekawszych projektów, które ostatnio realizowaliśmy był serwis walentynkowy stworzony dla producenta sosów Łowicz. Był to dla nas bardzo ważny i ciekawy projekt. Kilka nieprzespanych nocy się zdarzyło, ale zarówno klienci, jak i my byliśmy bardzo zadowoleni z efektu końcowego. W chwili obecnej pracujemy m.in. nad zleceniem dla wrocławskiej firmy DIALOG Telecom.

Jakie korzyści daje przebywanie w murach Inkubatora Technologicznego ARTERION?
- Bycie w ARTERIONIE jest dla nas ogromną szansą na rozwój. Przede wszystkim wprowadziliśmy się do eleganckich, biurowych pomieszczeń. Pamiętam jak kiedyś mieliśmy dylemat gdzie spotkać się z klientem. Zaproszenie go do starego biura, w którym "siedzieliśmy sobie na głowie" mogłoby go skutecznie zniechęcić. Dlatego nie ukrywam, że ta zmiana lokalowa wpływa pozytywnie na wizerunek agencji. Poza tym razem z nami jest tu kilka zaprzyjaźnionych firm, z którymi mamy nadzieję rozwinąć współpracę.

Wejście do budynków inkubatora to chyba dopiero początek rozwoju państwa firmy w czasie okresu inkubacji?
- Tak. Naszym priorytetem w okresie inkubowania, jest rozbudowanie zespołu. Trzon zespołu stanowią osoby z dużym doświadczeniem, ale cały czas poszukujemy zwariowanych, otwartych i bardzo kreatywnych jednostek. Co więcej - jesteśmy stosunkowo młodym zespołem, średnia wieku nie przekracza 30 lat, a więc wszystko jeszcze przed nami.

Zapewne potrzebny jest też sprzęt, bo większa powierzchnia i większy zespół to konieczność zakupienia dodatkowych urządzeń. Jak z tym sobie państwo poradzili?
- Inną korzyścią z przebywania w murach inkubatora są możliwości sprzętowe. Firmy, które z różnych powodów nie mogą w danym momencie pozwolić sobie na zakup często drogiego sprzętu, mogą go wypożyczyć do Kiedyś o takiej tabliczce KAMIKAZE mogła tylko marzyć. Teraz sen stał się rzeczywistością. W inkubatorze ARTERION takie tabliczki wiszą przy każdym z trzech pomieszczeń biurowych. / Fot. Daniel Siwakczasu zakupu z własnych środków. Jest to niezwykle istotne, bo pozwala praktycznie z dnia na dzień stworzyć stanowisko pracy kiedy zgłasza się do nas jakaś ciekawa osoba.

Udało się stworzyć takie stanowisko dla jakiegoś młodego i zdolnego człowieka?
- Tak było w przypadku pewnego łódzkiego maturzysty, który niedawno odbywał u nas praktykę. W tamtym momencie nie mieliśmy dla niego komputera. Dlatego zwróciliśmy się z prośbą o możliwość wypożyczenia takiego sprzętu. Jak się okazało, jest to bardzo uzdolniony chłopak i mamy nadzieję nawiązać z nim stałą współpracę.

***
Inkubator to podmiot umożliwiający początkującym przedsiębiorcom rozwój swoich firm w oparciu o liczne narzędzia, które ten inkubator oferuje. Przez okres inkubacji młode firmy mają dostęp do profesjonalnych usług doradczych i pomocy w płaszczyznach, które wpływają na rozwój danej firmy. Przede wszystkim inkubatory udostępniają na preferencyjnych warunkach (ulgi w czynszu), na określony w umowie czas, wysokiej klasy pomieszczenia biurowe wraz z wyposażeniem. Ten czas przeważnie wynosi od 3 do 5 lat.
W zależności od profilu udostępnianie są także specjalistyczne pomieszczenia takie jak: laboratoria (inkubatory medyczne i biotechnologiczne) czy studia filmowe, graficzne, dźwiękowe (inkubatory medialne). Możliwe jest też wypożyczenie sprzętu elektronicznego potrzebnego do prowadzenia działalności (laptopy, aparaty fotograficzne itp.).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Pisałem o ARTERIONIE. Tam to wszystko mają...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.03.2008 08:42

studia filmowe, graficzne, dźwiękowe (inkubatory medialne). Możliwe jest też wypożyczenie sprzętu elektronicznego potrzebnego do prowadzenia działalności (laptopy, aparaty fotograficzne itp.

Gdzie to jest?... np w Stolicy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.