Facebook Google+ Twitter

Inna to znaczy gorsza?

Komentarz do felietonu pt. "Cycki, fiutek. Na słodko" autorstwa Grażyny Plebanek.

 / Fot. Esther Bubley/domena publicznaNie ukrywam, że czytając po raz pierwszy felieton "Cycki, fiutek. Na słodko" Grażyny Plebanek nie zaintrygowało mnie nic poza dwuznacznym tytułem. Zupełnie nie rozumiałam, na co autorka poprzez swoją desperację chciała zwrócić większą uwagę. Na ważny światowy problem czy swoją niechęć wobec płci przeciwnej? Teraz już wiem, teraz ją rozumiem i w gruncie rzeczy podziwiam.

Jak się okazuje "Cycki Murzynki" dla jednych to nazwa czekoladowego ciasta, dla drugich to bulwersujący przejaw rasizmu. Biorąc pod uwagę obecną sytuację kobiet z krajów Trzeciego Świata, rozumiem frustrację autorki. Feministki z państw zachodnich zwalczają seksizm oraz przejawy dyskryminacji społecznej i politycznej, podczas gdy ich koleżanki mierzą się ze znacznie poważniejszymi przeciwnościami. Ich sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana ze względu na konieczność jednoczesnej batalii o wolność i ustanowienie demokratycznych rządów. Lista problemów z jakimi codziennie muszą się mierzyć jest o wiele dłuższa. Głód, ubóstwo, choroby, narkomania... można by tak wyliczać bez końca.

Sam termin "trzeci świat" jest postrzegany jako pejoratywny, sugerujący coś nie w pełni rozwiniętego. Kobiety z tych rejonów nierzadko określa się, jako "kolorowe" lub nawet "inne". Od razu na myśl nasuwają się pytania: Dlaczego inne znaczy gorsze? Dlaczego kolor skóry jest ważniejszy niż sam człowiek? Z czego wynika wyższość jednych nad drugimi? Niestety rasizm dotyka ludzi na całym świecie. Na szczęście są jeszcze i tacy, którzy zwracają na niego uwagę i podejmują z nim walkę.

Poruszę jeszcze jedną tezę autorki. Twierdzi ona bowiem, że świat faworyzuje ludzkość w spodniach (z białym fiutkiem). Czy rzeczywiście tak jest? Wiele kobiet na całym świecie walczy o równouprawnienie. To, że jesteśmy "inne" fizycznie, mamy inną budowę ciała, inny kolor skóry, inną hierarchię wartości, wcale nie oznacza, że jesteśmy gorsze. Wręcz przeciwnie. Każda z nas z podniesionym czołem powinna głośno mówić: "Tak, jestem kobietą i jestem z tego dumna!".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.