Facebook Google+ Twitter

Inne Sytuacje. Nowy festiwal teatralny startuje 7 maja w Bydgoszczy

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-05-06 14:12

7 maja w Bydgoszczy rozpocznie się nowy, polski festiwal teatralny Inne Sytuacje. Podczas czterech dni festiwalowych spotkań zaprezentuje się 6 awangardowych grup teatralnych z Danii, Niemiec i Polski. Wśród nich znajdą się takie legendy teatru jak duński Odin Teatret, niemiecko-rosyjskie Derevo czy polska Pieśń Kozła. Festiwal organizuje Fundacja Kultury Yakiza z Bydgoszczy.

Inne Sytuacje otworzy wrocławski teatr Pieśń Kozła, który wystawi w Bydgoszczy sztukę pt. „Macbeth”. Ten, spotykający się z niekłamanym entuzjazmem widzów i krytyków, spektakl jest owocem współpracy wrocławskiego zespołu z Royal Shakespeare Company z Londynu. Artystyczny dialog z tekstem Szekspira stanowi próbę odkrycia muzyczności w poezji Mistrza Dramatu oraz odnalezienia korzeni tragedii. Teatr Pieśń Kozła znajduje się w ścisłej czołówce europejskich scen awangardowych. Jest zdobywcą
teatralnego Oscara – Fringe First na Edinburgh Festival [2004]czy Grand Prix Kaliskich Spotkań Teatralnych [2003].

Oczekiwanym wydarzeniem jest również spektakl duńskiego Odin Teatret pod tytułem „Ester's Book”, przygotowany przez artystkę tej sceny, aktorkę, reżyserkę, nauczycielkę i pisarkę Iben Nagel Rasmussen. To historia życia matki reżyserki, która spędza ostatnie lata w domu spokojnej starości, gdzieś na duńskiej prowincji. Historia matki jest dla Rasmussen okazją do poruszenia tematów ogólnoludzkich. Odin Teatret jest od powstania w 1964 roku, uznawany za jedną z najlepszych grup teatru awangardowego na świecie. Założyciel sceny, Eugenio Barba był przez kilka lat współpracownikiem i uczniem Jerzego Grotowskiego w opolskim Teatrze 13 Rzędów.

Trzecim specjalnym gościem Innych Sytuacji będzie niemiecko-rosyjska scena z Drezna – Derevo. Teatr zaprezentuje sztukę: “Harlekin” [“The Fight of the Harlekin with His Own Shadow in Search of the Barrel of Wine and the Eternal Life”]. Podczas premiery na festiwalu w Edynburgu krytycy podkreślali niesamowite połączenie emocji dobra i zła, które zdominowały ten spektakl: “Złowrogie piękno to znak firmowy Dereva” - pisał krytyk Brian Donaldson. Derevo zyskało rozgłos w całej Europie, m.in. zdobywając wiele prestiżowych nagród teatralnych. Spektakle Dereva, zawsze bezsłowne, oryginalnie i nowocześnie łączą różne style i teatralne tradycje.

Prócz tych zespołów zobaczymy też trzy inne polskie sceny awangardowe. Z Wrocławia przyjedzie do Bydgoszczy autorski monodram współtwórcy Teatru Porywacze Ciał Macieja Adamczyka pt. „Very”. Jest to niezwykle osobiste, momentami ocierające się o ekshibicjonizm przedstawienie. Historia człowieka – Polaka, czekającego na przesłuchanie w komisariacie angielskiej policji. Przesłuchanie, które nigdy nie nadchodzi. I z tego czekania, z tej bezradnej samotności zaczyna snuć się opowieść.

Teatr Brama z Goleniowa przyjedzie ze spektaklem „Uczucie w dźwięku – Apoteoza”. Spektakl jest działaniem artystycznym rozpiętym pomiędzy teatrem a muzyką. Działania artystyczne istniejącego od 1996 roku Teatru Brama opierają się głównie na autorskich pomysłach, które często komentują i reagują na otaczającą aktorów rzeczywistość.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

KrzysztoF Rożnowski
  • KrzysztoF Rożnowski
  • 11.05.2011 00:12

Wydarzenie Niezwykłe! Polecam uwadze Wszystkich Pąństwa -niestety już się zakończył -o czym z żalem donoszę ,ale z niecierpliwością będę czekał na przyszłoroczne spotkanie z tym festiwalem -naprawdę wiele z tych spektakli może się przyśnić! Gratuluję wyboru organizatorom tego przedsięwzięcia i władzom miasta za i przychylność!

Komentarz został ukrytyrozwiń
KrzysztoF Rożnowski
  • KrzysztoF Rożnowski
  • 11.05.2011 00:11

Wydarzenie Niezwykłe! Polecam uwadze Wszystkich Pąństwa -niestety już się zakończył -o czym z żalem donoszę ,ale z niecierpliwością będę czekał na przyszłoroczne spotkanie z tym festiwalem -naprawdę wiele z tych spektakli może się przyśnić! Gratuluję wyboru organizatorom tego przedsięwzięcia i władzom miasta za ich przychylność!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.