Facebook Google+ Twitter

„Inne życie”. Żywot Jarosława Iwaszkiewicza w pełnej odsłonie

Nakładem Wydawnictwa Iskry ukazała się część pierwsza monumentalnej dwutomowej biografii jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku. Radosław Romaniuk wprowadza w niej w sfery spraw dotąd bliżej nieznanych.

Radosław Romaniuk, Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza, tom I, Wydawnictwo Iskry, Warszawa 2012. / Fot. Okładka ksiązki Biografia Jarosława Iwaszkiewicza, napisana przez Radosława Romaniuka - Inne życie, wydaje się być naturalną konsekwencją badań autora nad spuścizną pisarza. Zaowocowały one poprzednio szeregiem publikacji, w których opracowaniu miał on udział. Były to dzienniki, listy, szkice Iwaszkiewicza, a więc materiały, które stanowią podstawę źródłową każdej biografii. Trzeba jednak zauważyć, że w tym przypadku pojawiało się opracowanie nadzwyczaj rzetelnie, szczegółowo je eksploatujące. Książka jest niezwykłe skrupulatną interpretacją dokumentów, co pozwala poznać życie pisarza we wszystkich aspektach: rodzinnym, uczuciowym, towarzyskim, społecznym i politycznym, a przede wszystkim twórczym. Rozważania przybliżają proces powstawania literatury, która rodziła się w szarej codzienności, wśród wydarzeń banalnych, ważnych i tragicznych. Edycja została zilustrowana szeregiem portretów z archiwum rodzinnego.

Nowa biografia Jarosława Iwaszkiewicza nie rozczaruje czytelnika, gdyż stanowi pełne ujęcie spraw jego żywota i twórczości. Część faktów, jakie udało się autorowi ustalić, była dotąd mało znana, część została ukazana w nowym świetle. W toku opowieści odsłania się jednak przede wszystkim osobowość pisarza takiego, jaki jawi się w przekazach źródłowych. Wnikliwy, rozbudowany komentarz autora biografii ułatwia orientację w przedstawionych sytuacjach, przynosi pełne oświetlenie poruszanych kwestii. Stanowi to o istotnej wartości pracy, która nie poprzestaje na przedstawieniu danych, ale poddaje je również interpretacji. Interesujące są zwłaszcza uwagi psychologiczne, kreślące główne rysy pisarza jako człowieka. W wywodzie autorskim znać doskonałe rozpoznanie uwarunkowań losu Iwaszkiewicza. Badacz znajduje we wczesnych doświadczeniach autora Oktostychów czynniki, które zadecydowały o jego późniejszych decyzjach i wyborach.

Radosław Romaniuk skupia się na najistotniejszych miejscach, zdarzeniach, co sprawia, że opowieść mimo jednolitości w przedstawianiu procesu dojrzewania pisarza eksponuje punkty zwrotne w jego życiu. Część pierwsza kończy się w momencie bez wątpienia granicznym, bo w przeddzień wybuchu II wojny światowej, w sierpniu 1939 roku, kiedy Iwaszkiewicz miał czterdzieści pięć lat. Z szeregu rozdziałów wyłania się zatem w chronologicznym układzie lat przedwojennych sugestywny obraz epoki, w której atmosferze pisarz osiągnął dojrzałość. Druga część, jak można wnioskować, ujmować będzie drugą połowę jego życia, kolejne cztery dziesiątki lat, jakie przypadły na wojnę i okres powojenny. Lektura pierwszego tomu zapowiada równie dociekliwą analizę dalszego biegu życia pisarza.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.