Facebook Google+ Twitter

Innowacyjna metoda radioterapii dostępna w Polsce

Najlepszym sposobem na zaangażowanie się w walkę z rakiem jest zadbanie o to, by zrozumieć samą chorobę, to czym ona jest, co oznaczają wyniki wszystkich etapów diagnostycznych i jakie są możliwości leczenia.

Brachyterapia (curieterapia) nazywana też terapią kontaktową, jest jedną z technik leczenia w radioterapii. Metoda ta polega na bezpośrednim napromienianiu zmian chorobowych przez umieszczenie źródła promieniowania w guzie lub jego sąsiedztwie. Podstawowym zastosowaniem brachyterapii jest leczenie zmian nowotworowych.

Wielkopolskie Centrum Onkologii jako pierwsze w Polsce i Europie, w dniach 26-27 października 2009 r. użyło innowacyjnej technologii w leczeniu raka piersi za pomocą nowoczesnego aplikatora do brachyterapii Contura Balloon. Metoda jest szybka, bezpieczna i skuteczna. - Zastosowanie brachyterapii w leczeniu nowotworów piersi polega na wykorzystaniu energii promieniowania, pochodzącej z rozpadu izotopów promieniotwórczych - mówi dr hab. Janusz Skowronek Kierownik Zakładu Brachyterapii WCO w Poznaniu.

Aplikator zbudowany jest z poliuretanu, który zapewnia utrzymanie symetrycznego kształtu nawet w zwłókniałej lub mającej niewielkie rozmiary loży po wycięciu guza. Jest on bardziej wytrzymały na ewentualne zapadnięcia czy pęknięcia. Zawiera 5 lumenów, za pomocą których podaje się środek radioaktywny.

Prowadnice pozwalają na dokładne i równomierne rozprowadzenie dawki w miejscu po operacji, z daleka od skóry i od ściany klatki piersiowej. Stosowanie takiej metody radioterapii, czyli brachyterapii, ma ogromne znaczenie dla pacjentki. Naświetlanie loży po guzie następuje wewnątrz piersi. Unika się w ten sposób niepotrzebnego naświetlania skóry i ściany klatki piersiowej, czyli narażenia pacjentki na skutki uboczne napromienienia, takie jak poparzenia skóry, a nawet wtórnie wywołane nowotwory złośliwe. Czas pobytu pacjentki w szpitalu skraca się do 5 dni (według standardów europejskich naświetlanie konwencjonalne trwa 5 tygodni).

Źródła:
www.hammer.pl
www.senorx.comZdjęcie ilustracyjne / Fot. Polskapresse

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 09.12.2009 16:16

Bardzo ciekawe, jednak metody w porównaniu 1965 roku na pewno zmieniły się, lecz zadziwia, że już wtedy ponad 40 lat temu była podobna myśl.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z praktyki zawodowej w Instytucie Onkologicznym w Krakowie, (1965 rok) pamietam ówczesną metodę napromieniowania nowotworów języka: aplikowane były (wkłuwane) w język "igły" zawierające pierwiastek radioaktywny.
My, technicy diagnostyczni wykonywalismy zdjecia rtg. majace na celu zlokalizowanie igieł.
Chorzy "świecieli" czyli promieniowali przy okazji na całe otoczenie; na oddziale przebywali w oddzielnej sali.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.