Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Innowacyjne nauczanie o tajemnicy na studiach podyplomowych UŚ

Redakcja
Najlepsze praktyki ochrony informacji niejawnych poznali studenci Studiów Podyplomowych "Ochrona informacji niejawnych i administracja bezpieczeństwem informacji", na Wydziale Informatyki i Nauki o Materiałach, Uniwersytetu Śląskiego

Na edukacyjną wycieczkę "szlakiem tajemnic" zabrał studentów płk rez. Mieczysław T. Koczkowski, prezes Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Ochrony Informacji Niejawnych, współorganizator studiów, kontynuowanych już ósmy rok. - Innowacyjne nauczanie w wykonaniu najlepszych praktyków, naukowców i specjalistów z dziedziny ochrony informacji, w ścisłej współpracy z firmami stosującymi nowoczesne urządzenia, techniki, technologie i wynalazki, to przesłanie, któremu stale jesteśmy oddani – twierdzi pułkownik. - To nasz wkład w realizację postulatu kształtowania społeczeństwa informacyjnego oraz administracji i gospodarki opartej na wiedzy.

Pierwszym etapem "wyprawy" był Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej. Sam budynek prezentuje się niezwykle okazale, ale co ważniejsze, spełnia w pełni wymagania w zakresie bezpieczeństwa, tak osobowego, jak i informacji rozmaitych kategorii, które się tu znajdują. Z praktycznymi aspektami funkcjonowania systemu ochrony w jednostce zatrudniającej 430 pracowników, odwiedzanej codziennie przez setki interesantów, zapoznał gości Bogdan Gładki, pełnomocnik prezydenta miasta ds. OIN.

Studenci mogli dotrzeć w najbardziej niedostępne podziemia gmachu, spełniające kryteria konieczne do ulokowania kancelarii tajnej. Zapoznali się ze strefami dostępu i systemami dozorowania, ogólnymi założeniami planów ochrony dokumentów i materiałów niejawnych oraz wdrożonymi procedurami zabezpieczeń fizycznych. Ot, na pozór tak banalnymi, jak plomby do saszetek na klucze do pomieszczeń.

Stąd „szanowna wycieczka” udała się do siedziby Zarządu Południowego Koncernu Energetycznego SA, wiodącej firmy przemysłowej w branży energetyki na Śląsku, wchodzącej w skład grupy Tauron. Ogromny budynek, wzniesiono przed wieloma laty jako „opakowanie” dla komputera klasy ”Odra”, ówczesnej chluby polskiej komputroniki. Samo serce komputera o sprawności i pojemności bazy danych, jakie teraz cechuje gadżety mieszczące się w naszych kieszeniach, zajmowało jedno piętro.

Tu honory gospodarza pełnił Aleksander Odrzywolski - pełnomocnik ochrony, który "zdradził" studentom pewne tajniki funkcjonowania wielkiego i skomplikowanego systemu ochrony firmy, dla której na plan pierwszy wysuwa się zagadnienie ochrony, już nie tradycyjnie pojmowanych informacji niejawnych, ale danych biznesowych i tajemnic giełdowych. Studenci mogli naocznie "oglądnąć" kancelarię tajną, w strefie, gdzie na co dzień dostęp posiada zaledwie kilka osób.

Podkreślał, że o sprawności i wartości systemów nie decyduje nasycenie monitoringiem, sieci alarmowe i nakazane procedury, ale ludzie, którzy stanowią najsłabszy i najbardziej zawodny element całości. Bez owijania w bawełnę opowiedział o dwóch drastycznych „wpadkach”, do jakich doprowadziła rutyna, przyzwyczajenie personelu, lekceważenie wytycznych jak również podał przykłady ich wzorowego zachowania i czujności oraz operatywności w działaniu.

Ostatnim celem wycieczki było Jaworzno i siedziba zarządu Południowego Koncernu Węglowego SA, gdzie gościnnie podjął przybyłych szef Wydziału Spraw Obronnych i Ochrony Informacji, Franciszek Zalewski, skupiający w swoich rekach zagadnienia pionu ochrony informacji niejawnych, pionu ochrony fizycznej, sprawy obronności i obrony cywilnej. Po ciekawej prezentacji multimedialnej na temat PKW SA i problematyki organizacji bezpieczeństwa, pokazano studentom zakład wydobywczy kopalni Sobieski.

- Myślę, że całodniowe praktyczne zajęcia studentów i możliwość bezpośredniego zapoznania się z funkcjonowaniem i organizacją wiodących pionów ochrony informacji niejawnych w naszym regionie, przyniesie oczekiwane rezultaty w innowacyjnym nauczaniu -
uważa Mieczysław T. Koczkowski

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto