Facebook Google+ Twitter

Innowacyjność tematem pierwszego dnia Welconomy 2016 w Toruniu

Współautorzy: Magdalena Wróbel

7 marca odbyła się sesja plenarna dotyczącą innowacyjności w gospodarce podczas Welconomy Forum in Toruń. Do dyskusji zaproszono przedstawicieli największych firm w Polsce. Moderatorem rozmów był Jerzy Buzek.

 / Fot. Fot. M. WróbelW toruńskim hotelu Copernicus podczas Welconomy Forum in Toruń, jednym z najważniejszych wydarzeń ekonomicznych w kraju; spotkali się przedstawiciele świata polityki, biznesu i nauki. Temat przewodni pierwszego dnia była innowacyjność w gospodarce . Poprowadzi ją prof. Jerzy Buzek, były premier, przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego. Prelegentami będą przedstawiciele największych firm i instytucji w kraju. Do dyskusji zaproszono przedstawicieli największych firm i instytucji w Polsce.

 / Fot. Fot. M. WróbelOrganizatorem tego przedsięwzięcia jest stowarzyszenie Integracja i Współpraca a "twarzą" dr Jacek Janiszewski, który w słowach wstępu podkreślał że Polacy są wspaniali, mądrzy, inteligentni. Jednak jako naród zagubiliśmy się. Powinniśmy się odnaleźć. Zdaniem Janiszewskiego, musimy to zrobić wdrażając w naszej gospodarce innowacje, współpracując z nauką. Wielokrotnie powtarzano, że region kujawsko- pomorski ma ogromne szanse rozwoju.

Prof. Jerzy Buzek który był moderatorem sesji plenarnej mówił bardzo dużo o spojrzeniu na Europe. Podkreślił w swoich  / Fot. Fot. M. Wróbelwypowiedziach, że o Europie myślimy często w kategorii kryzysu imigracyjnego czy też agresywnej polityki Rosji. Przypomniał, że mieszkańcy biednych krajów świata zazdroszczą nam cywilizacji, którą stworzyliśmy. Jednak powinniśmy być bardziej innowacyjni.

Piotr Całbecki, Marszałek Województwa powiedział: - Na poziomie regionalnym wpiszemy się w Program Morawieckiego, tak by zmienić strukturę gospodarki. Dobrym przykładem są Niemcy, gdzie aż 700 razy więcej firm inicjuje współpracę ze światem nauki niż u nas. Chcemy wspierać zdolnych naukowców i odważnych biznesmenów. Możemy finansować w 50 procentach. Ważne jest także wypracowanie tak zwanych instrumentów zwrotnych, zatem takich, które pozwolą na zatrzymanie tak budującego się kapitału w naszym regionie.

 / Fot. Fot. M. WróbelZ tonu wypowiedzi rozmówców wynika, że brakuje w Polsce zaufania zarówno w biznesie jak i życiu społecznym, a czasy są bardzo niepewne. Przytoczono w tym miejscy dane z których wynika, że tylko ok. 12 proc. firm nie ufa sobie. Stwierdzono, że potrzebne jest budowanie zaufania, które będzie budować innowacyjną gospodarkę. Podkreślono, że budowie zaufania powinny wesprzeć przedsiębiorców instytucje państwowe, w tym zwłaszcza sądy

W spotkaniu adresowanym do wszystkich zainteresowanych współpracą gospodarczą z naszym krajem oraz zakupem polskich towarów i usług wzięło udział około 2,5 tys. gości z kraju i zagranicy. Welconomy Forum in Toruń daje możliwość nawiązania nowych kontaktów, co może zaowocować podpisywaniem w przyszłości nowych kontraktów handlowych.

O tym, że warto tam być świadczy zaangażowanie i chęć udziału dużych i prężnych firm między innymi takich jak: Kapsch Telematic Services sp. z o.o., Green Bus & Coach Sp. z o.o., Polskie Tłocznie Aluminium, Jeronimo Martins Polska, City Service Polska Sp. z o.o., Budimex S.A., IDS-BUD S.A. Krajowa Spółka Cukrowa S.A., Krajowy Rejestr Długów, Horcus Investment Group, Lotos S.A.

 / Fot. Fot. M. Wróbel

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.