Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22794 miejsce

"Innowacyjny region Wałbrzych & Nowa Ruda". Wywiad z Grzegorzem Wałowskim

W XXI wieku - dobie koksownictwa, światowi potentaci złóż węgla kamiennego poszukują rozwiązań dla przetworzenia węgli "insitu" w zakresie ich uwęglenia.

Grzegorz Wałowski / Fot. z albumu autorkiObecnie Grzegorz Wałowski jest na etapie wypracowania, weryfikacji metody gazoprzepuszczalności karbonizatów (koksów) i pracuje na materiale badawczym pochodzącym ze złóż australijskich, amerykańskich, kanadyjskich, czeskich i polskich.

Metoda ta pozwoli na precyzyjne zastosowanie złóż węglowych do otrzymania konkretnego produktu, tj. jego klasyfikacji. To jest wielka przyszłość dla węgla kamiennego - tak więc, wartość doktoratu jaki opracował właśnie utalentowany naukowiec już jest bardzo obiecująca.

Beata Traciak: Jesteś autorem programu "Innowacyjny region Wałbrzych & Nowa Ruda" zainicjowanego m.in. dla biedaszybów, zakładającego zastąpienie nielegalnych w myśl prawa biedaszybów nowoczesnymi metodami eksploatacji. Jak przebiega realizacja tego programu, czy znalazły się podmioty chętne do współpracy?

Grzegorz Wałowski: Tak, współpracą zainteresował się już uniwersytet berliński.
W Osteuropa-Institut przy Freie Universitat w Berlinie, w ramach interdyscyplinarnego seminarium przez studentów specjalizujących się w socjologii, kulturoznawstwie, politologii, historii i ekonomii został zrealizowany projekt badawczy pt. "Transformacje kultury pracy : Wałbrzych 1989-2020". Jego tematem jest nowy model kultury pracy, jaki wykształcił się w regionie wałbrzysko-noworudzkim w wyniku ekonomicznych i strukturalnych przemian po 1989 roku. Projekt ten jest wspierany przez takie organizacje jak Horyzont oraz Duopolis z Warszawy.

Czy tworzenie tego projektu bazuje na podstawie Twojej drugiej,wydanej w 2011 roku książki pt.: „Nowa Ruda: od biedaszybów do... Podziemne uwodornienie węgla kamiennego”?

Grzegorz Wałowski: Biedaszyby nie znikną


- Jej przesłaniem jest "stworzenie oferty do inwestycji w pilotażowe projekty sektora badawczo-rozwojowego, przy jednoczesnym pragmatycznym klimacie dla innowacyjnego środowiska polityki i biznesu w wymiarze międzynarodowym".

Studenci berlińskiego Uniwersytetu Freie biorą udział w projekcie badawczym, zajmującym się przemianami strukturalnymi i kulturą pracy w czasie transformacji ustrojowo-gospodarczej w Polsce.

Jakie są główne zadana tego projektu?

- Zadaniem projektu badawczego "Transformacje kultury pracy : Wałbrzych 1989-2020" jest empiryczna eksploracja miast pogórniczych oraz przeprowadzenie rozmów z osobami mogącymi przysłużyć się poprzez swoje doświadczenia i obserwacje do stworzenia międzynarodowego, społeczno kulturalnego dyskursu naukowego, który uwieńczony będzie prezentacją w dwóch ważnych stolicach europejskich: Berlinie i Warszawie.

Wałbrzych jest regionem, który po 1989 roku przeszedł ogromną transformację...

- Wałbrzych, Nowa Ruda i okolice są ważnym regionem pod względem zaszłości historycznych. Był to kiedyś dobrze prosperujący region Polski, charakteryzujący się dynamiką rozwoju przemysłu i górnictwa, jak i zjawisk, które nastąpiły w późniejszych latach, takich jak zamknięcie kopalń i wiążąca się z tym stagnacja gospodarcza, wzrost bezrobocia, emigracje młodych ludzi, zjawisko powstania "Biedaszybów" i przekierowanie całego przemysłu na inne działy wraz z restrukturyzacją miejscowego rynku pracy oraz znalezienie nowych technologii i inwestycji przynoszących zyski dla lokalnej gospodarki.

Niezbędne w projekcie było również zaczerpnięcie informacji o zmianach jakie wiązały się z tą transformacją, nastawieniach ludzi, życiu codziennym nie wiążącym się już ściśle z górnictwem od osoby dobrze wykształconej i prowadzącej badania w zakresie przemysłu kopalnianego.

"Jakby to zrobić, aby nie ryć tego węgla..."Czy jako aktywny menadżer mógłbyś przypomnieć od czego to wszystko się zaczęło?

- Zaczęło się od zainicjowania przez moją osobę popularnonaukowej konferencji w Wałbrzychu pod tytułem: "Innowacyjne technologie energetyczne szansą dla Wałbrzycha” w w dniu 26.02.2010r. przy współpatronacie naukowym Politechniki Opolskiej. Przewodnictwo konferencji objął Andrzej Zibrow, jako jedyny nie bał się współpracy z Grzegorzem Wałowskim, doprowadzając do pierwszej debaty publicznej w dziejach Wałbrzycha.

Tematem Twojej pracy doktorskiej realizowanej pod okiem dwóch promotorów: Profesora Politechniki Opolskiej Gabriela Filipczaka i Profesora Głównego Instytutu Górnictwa Eugeniusza Krause jest "Hydrodynamika przepływu gazu przez złoże porowate". Czy znalazły się instytucje zainteresowane wykorzystaniem tego typu technologii?

- Na kanwie doktoratu IV roku, jest realna szansa zagospodarowania pokładów węgla w tym regionie. Zakres pracy doktorskiej jest elementem technologii zgazowania węgla dla wysokoefektywnej produkcji paliwa energetycznego w postaci syngazu, wpisuje się w rozwój przemysłu kokso- i karbochemicznego. Będąc uczestnikiem projektu: "Wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw" w ramach "Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego podjąłem współpracę ze światowym gigantem w branży koksowniczo-hutniczej Arcerol Mittal Poland S.A.

Grzegorz Wałowski / Fot. Z albumu autorkiWspólna realizacja przedsięwzięcia w ramach realizowanych badań pt. "Hydrodynamika przepływu gazu przez złoża porowate” przyczyni się do aplikacji Czystych Technologii Węglowych (CTW). Również w ramach prac realizowanych przez Główny Instytut Górnictwa w projektach Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali „HUGE” podjąłem współpracę na rzecz CTW.
W efekcie badane karbonizaty pochodzące z georeaktora podziemnego oraz konwencjonalnego zgazowania węgla kamiennego stanowią rozwiazanie dla innowacyjnych technologii przetworzenia węgla w gaz (syngaz).

Autralijski inwesor: Coal Holding Spółka z o. o. z Grupy Kapitałowej Balamara Resources Limited zainteresowała się pokładami węgla kamiennymi na terenie Nowej Rudy. Podjęto prace w ramach rozpoznania warunków geologicznych złoża węgla kamiennego. Według Prezesa firmy Derka Lenartowicza, docelowo powstać ma kopalnia węgla koksującego.

Można powiedzieć że biedaszyby stoją przed wyzwaniem, ponieważ jest realizowany „foresight- Grzegorza Wałowskiego” - przyszłość, która doprowadzi do przeobrażeń społeczno-gospodarczych w regionie słynnych już na świat BIEDASZYBÓW.
Serdecznie dziękuję za kolejną rozmowę.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Dziękuje pani Basiu za cenny komentarz.
Muszę jednak trochę uściślić .Nie chodzi o energię słoneczną , bo ona jest przewidywalna ale o energię wiatrową. Wiatr wieje jak mu się podoba i kiedy chce. W przypadku dni o bardzo mocnym wietrze , tak jak miało to miejsce w ubiegłym tygodniu niemiecka energetyka miała duży problem z nadmiarem energii której nikt nie chciał. Nie istnieją systemy którą potrafią zmagazynować dużych ilości. W rządy niektórych krajów wydają wydają nawet zakaz skupowania energii wiatrowej gdy jest jej za dużo. W przypadku energetyki atomowej oraz konwencjonalnej węglowej istnieją problemy z szybkim załączaniem produkcji prądu. Proces załączania produkcji prądu może trwać nawet miesiąc . Takich wad nie posiadają generatory na gaz metan oraz na gaz syntezowy powstały z procesowania węgla.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niemiecką sieć energetyczną zdestabilizowała energia słoneczna. Elektrownie gazowe , łatwo się gasi i zapala. toteż ta technologia zagazowania węgla z całą pewnością będzie doceniona. Tylko czy trzeba czekać aż nastąpi kolaps.!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Potencjał energetyczny i korzyści z procesowania (zgazowania0 węgla kamiennego opisałem tu :
Górnictwo węglowe - Quo vadis? Wywiad z Włodzimierzem Regulskim

Czytaj więcej: link

Chętnie wrócę do tematu, bo bardzo ważny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W epoce Edwarda Gierka podjęto szeroko zakrojone prace w kierunku nowoczesnego wykorzystania pokładów węgla,Oczywiście nie spodobało się to towarzyszom z Moskwy ponieważ groziło to zmniejszeniem uzależnienia energetycznego i tym samym mniejszymi wpływami politycznymi. Minęło 30 lat z hakiem i nic na lepsze się nie zmieniło , jest gorzej wręcz tragicznie.
Zamiast rozwijać technologie pozamykano kopalnie wysokokalorycznego węgla oraz koksownie . Dziś koks jest bardzo wysoko notowany na światowych giełdach surowcowych. Taki stan zauważalny jest we wszystkich strategicznych przemysłach Polski.
Ale czy to jeszcze kogoś interesuje ,gdy w koło stado kretynów i idiotów rozprawiających o dupie Maryny i kocie prezesa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.