Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14939 miejsce

Innowacyjny system audio-video dla Centrum Onkologii

W Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej wdrożony zostanie system audio-video - innowacyjny projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw.

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej / Fot. archiwum Menu GroupFunkcja dydaktyczna Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej wymaga wyposażenia sal seminaryjnych i konferencyjnych w sprzęt, który poza tradycyjnymi funkcjami, takimi jak prezentacje materiałów na rzutnikach, będzie realizował również cyfrową komunikację multimedialną. Zainstalowany system będzie zapewniał transmisje audio-wizualną HD w obu kierunkach, czyli z sali operacyjnej do sali seminaryjnej i z sali seminaryjnej do sali operacyjnej.

System audio-video w salach operacyjnych / Fot. archiwum Menu GroupZaprojektowany przez członka Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw - firmę VEGACOM system, zapewnia audiowizualna łączność sal operacyjnych z salami pełniącymi funkcje dydaktyczne. Sala audytoryjna oraz dwie sale wykładowe zostaną wyposażone w sprzęt wideokonferencyjny. Sale operacyjne zostaną wyposażone w urządzenia niezbędne do przeprowadzenia wideokonferencji z dowolnym ośrodkiem medycznym w kraju i na świecie, a także pozwoli na połączenie z salami konferencyjnymi w szpitalu. Każda sala operacyjna będzie mogła połączyć sie z inną salą operacyjna oraz z dowolna z trzech sal konferencyjnych w sposób dwukierunkowy. Małe sale dydaktyczne będą posiadać możliwość podglądu obrazu, z BO w niskiej, jakości za pomocą strumieniowania w sieci LAN. Będzie także możliwość porozumiewania się głosowego z salą operacyjną dołączając do komputera mikrofon. Sygnał z kamer, mikrofonów i innych urządzeń rejestrujących na sali operacyjnej trafi do szafy rack’owej.

Dzięki sterowaniu systemu za pomocą sieci LAN operator ma możliwość wybrania źródła sygnału do połączeń wideokonferencyjnych. Wyposażenie stanowisk w małe panele dotykowe usprawnia możliwości realizacyjne połączeń. Do archiwizacji przewidziano specjalne stanowisko dla personelu medycznego umożliwiające m.in. archiwizacje przebiegu operacji.

Sygnały z urządzeń poprzez konwertery światłowodowe trafią do matryc DVI-D, które następnie wysterują konkretne wyjścia i przekażą sygnał do sal konferencyjnych lub za pomocą kodeka wideokonferencyjnego do innych placówek medycznych. Do sal konferencyjnych poprzez światłowód i panel LC sygnał zostanie rozprowadzony poprzez instalacje audiowizualną.

 / Fot. archiwum Menu GroupKonfiguracja systemu umożliwia transmisje sygnału 3D pochodzącą z chirurgicznego robota da Vinci. Integracja obu systemów pozwoli transmitować obraz 3D pochodzący z kamery endoskopowej robota, widok z konsoli chirurga lub podgląd asysty. Obraz 3D robota poprzez system TVD będzie routowany do sal konferencyjnych, m.in. do sali audytoryjnej z rzutnikiem 3D. Dodatkowo system TVD będzie zapewniał dostęp do zdalnego monitoringu stanu pracy robota chirurgicznego "Da Vinci", umożliwiającego zdiagnozowanie potencjalnych bledów systemu w czasie rzeczywistym.

System zostanie wyposażony i zintegrowany z kodekiem wideokonferencyjnym Polycom. Umożliwi on komunikację z zewnętrznymi placówkami przy wykorzystaniu sieci WAN. Dzięki integracji z system, sterowanie kodekiem będzie odbywało sie z centralnego monitora dotykowego, bez konieczności używania zewnętrznych pilotów. Będzie możliwy dostęp do kodeka z każdej sali operacyjnej, z sali audytoryjnej i dwóch sal wykładowych. Zainstalowany będzie system nagłośnienia ogólnego sali – stereo przy ekranowe oraz bezprzewodowa transmisja mowy oraz system zdalnego zintegrowanego sterowania całym wyposażeniem teletechnicznym sali (oświetleniem, zaciemnieniem, ekranami elektrycznymi, urządzeniami audiowizualnymi i fonicznymi). System powinien za pośrednictwem panelu dotykowego umożliwiać nie tylko sterowanie poszczególnymi funkcjami urządzeń, ale także uruchamiać sekwencje czynności po naciśnięciu jednego przycisku. Ponadto, będzie w sali cyfrowy system bezprzewodowych tłumaczeń symultanicznych na 7 języków oraz system transmisji sygnału z sal operacyjnych z kanałem zwrotnym, jakości Full HD.

Sale zostaną wyposażone w system prezentacji pisma i obrazów z systemem projekcji 3D z źródeł sygnału AV: laptop, komputer PC, wizualizer, kamera przenośna, blue-ray, DVD, magnetowid, a także zestaw interaktywnej tablicy elektronicznej, kamerę kolorową. Podgląd obrazu z sali audytoryjnej będzie realizowany za pomocą kamery kolorowej Full HD z wyjściem Component (YPbPr), HDMI (V1.3) oraz DVI oraz min 10 krotnym zoomem optycznym umieszczonej na uchwycie sufitowym. Sygnał z tej kamery będzie transmitowany do przełącznicy sygnałów, a następnie do monitora 52”.

Do prezentacji pisma, rysunków i innych danych przewidziano tablice interaktywną. Powierzchnia tablicy jest czuła na nacisk pisaka, którego ślad przetwarzany jest na postać elektroniczna i przesyłany do komputera. Tablica współpracuje z projektorem krótkiej projekcji umieszczonym bezpośrednio przed tablica na wysięgniku zintegrowanym z rama jezdna tablicy. Oprogramowanie, w jakie wyposażona jest tablica pozwala na integracje przez dotyk lub za pomocą elektronicznego pisaka w prezentacjach multimedialnych i innych aplikacjach przekazu informacji.

 / Fot. archiwum Menu GroupProjektowane wyposażenie sali seminaryjnej zawiera kompleksowy zestaw środków audiowizualnych dających możliwość korzystania w trakcie wykładów z wielu źródeł informacji wyświetlanych za pomocą projektorów multimedialnych na ekranach.

Do nagłośnienia prezentacji multimedialnych przewiduje sie zestawy głośnikowe ścienne zamontowane symetrycznie po obu stronach ekranu. Do nagłośnienia mikrofonów przewidziano 18 głośników sufitowych rozmieszczonych w całym pomieszczeniu. Dodatkowo przewidziano zestaw mikrofonów bezprzewodowych z odbiornikiem, które pracują w paśmie UHF z wybierana częstotliwością i gwarantują prace w optymalnych warunkach.

Aby umożliwić łatwa obsługę systemu audiowizualnego zaproponowano zintegrowany system zdalnego sterowania, który umożliwi sterowanie wyposażeniem teletechnicznym sali.

Głównym elementem sterującym będzie jednostka centralna oraz interaktywny ekran dotykowy 9.7” do wbudowania, interfejsem graficznym i opisem klawiszy w języku polskim oraz angielskim, przeznaczony dla prowadzącego. Za jego pośrednictwem prowadzący będzie mógł sterować poszczególnymi funkcjami urządzeń. System pozwoli również uruchamiać sekwencje czynności - np. naciśniecie „przycisku” Program - DVD spowoduje załączenie projektorów, ustawienie toru wizyjnego i poziomu głośności oraz uruchomienie odtwarzacza DVD i zatrzymanie innych źródeł. Upraszcza to bardzo obsługę i pozwala skoncentrować się prowadzącemu wyłącznie na treści merytorycznej, a nie na technicznej obsłudze urządzeń.

Do sali audytoryjnej będzie doprowadzony sygnał obrazu i dźwięku z wszystkich sal operacyjnych oraz poprzez kodek wideokonferencyjny Polycom z innych placówek medycznych. System będzie umożliwiał wideokonferencje pomiędzy salą wykładowa, wybrana sala operacyjna oraz inna placówka medyczna z kanałem zwrotnym w HD. Instalacja ma zapewnić dwukierunkowa transmisje telekonferencyjna audio-video, w jakości HD z sal operacyjnych do sal wykładowych, sali audytoryjnej oraz do innych ośrodków medyczno-dydaktycznych w kraju i na świecie.

System musi zapewnić pełna współprace z medycznymi urządzeniami obrazującymi (endoskopy, RTG itp.) oraz umożliwić transmisje sygnału z chirurgicznego robota „Da Vinci”. W celach dydaktyczno-konsultacyjnych należy przewidzieć zbieranie i późniejsze wykorzystywanie zgromadzonych materiałów multimedialnych w utworzonej bazie szpitala.

Vegacom członek Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw wdraża innowacyjny system audio-video / Fot. archiwum Menu GroupWdrażany projekt Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw - stworzony przez członka klastra firmę VEGACOM - system audio-video będzie bardzo ważny w funkcjonowaniu Centrum Onkologii i pozwoli na sprawne funkcjonowanie jednostki, możliwości telekonferencji i przekazów audio-video z sal operacyjnych w każdy zakątek świata oraz da możliwości do tworzenia innowacji w zakresie medycy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.