Facebook Google+ Twitter

Innowatorzy opanowali Opole

Opolski oddział Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów już po raz szósty zorganizował „Giełdę Innowacji”. Tegorocznymi współorganizatorami imprezy były: Dział Nauki Politechniki Opolskiej i opolski Urząd Marszałkowski.

W trakcie wykładów / Fot. fot. organizator giełdyGiełda odbyła się w poniedziałek 10 marca, w budynku Politechniki Opolskiej, przy ul. Mikołajczyka. Była to jedna z niewielu imprez w województwie, dająca naukowcom, twórcom wynalazków i innowatorom - amatorom możliwość zaprezentowania i wypromowania swoich pomysłów. Chętnych było wielu – do konkursu zgłoszono aż 21 innowacyjnych rozwiązań. Przybyło ponad 60 wynalazców.

Program imprezy podzielony był na moduły tematyczne. W trakcie trwania modułu pierwszego, obecni goście wysłuchali wykładów na temat "Innowacyjność a integracja europejska". W ramach modułu drugiego wystąpili naukowcy i twórcy z całego kraju, którzy zaprezentowali swoje autorskie, innowacyjne rozwiązania. Zgromadzeni goście zobaczyli również prace startujących w konkursie wynalazców. Trzecią częścią wydarzenia było forum dyskusyjne.

Czwarty moduł giełdy stanowiła z kolei wystawa innowacyjnych osiągnięć wystawców. Największym wyzwaniem dla organizatorów okazał się moduł piąty, w ramach którego przeprowadzono konkurs innowacyjny. Prace oceniało jury, w którym zasiedli m.in. przedstawiciele opolskich uczelni (politechniki, uniwersytetu i Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji) i administracji publicznej oraz Stowarzyszenia Wynalazców. Nagrody zostały przyznane w dziesięciu kategoriach - Innowacja Ochrony Środowiska, Innowacja Edukacyjna, Najmłodszy Innowator, Innowacja Produktowa, Wynalazek, Innowacja Procesowa, Wzór Przemysłowy, Wzór Użytkowy, Innowacja Organizacyjna i Student. Grand Prix imprezy powędrowało do Wilhelma Jana Tic'a i Wiesława Hreczucha z Politechniki Opolskiej.

Prezentacja jednego z innowacyjnych rozwiązań / Fot. fot. organizator giełdyNa zakończenie giełdy organizatorzy przewidywali konkurs pt. "Co wiesz o innowacjach?". Uczestniczyć w nim miały osoby w wieku od 6 do 26 lat. Niestety, ze względu na przesunięcia w harmonogramie imprezy z konkursu zrezygnowano.

Honorowy patronat nad imprezą objęli Józef Sebesta - marszałek województwa opolskiego, Ryszard Wilczyński - wojewoda opolski, dr Alicja Adamczak - prezes Urzędu Patentowego i prof. dr hab. inż. Jerzy Skubis - rektor Politechniki Opolskiej.

W poprzednich latach giełda odbyła się m.in. w opolskim ratuszu, na uniwersytecie, w Urzędzie Marszałkowskim na Ostrówku, a poza Opolem - w Kędzierzynie Koźlu. Choć miejsce kolejnej giełdy innowacji nie jest jeszcze znane, organizatorzy są przekonani, że będzie ona równie udana jak tegoroczna edycja.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

ciekawa relacja :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.