Facebook Google+ Twitter

INO-ROCK Festival 2013 - VI edycja

Pierwsi wykonawcy na festiwalu to polskie formacje Osada Vida i Believe oraz znakomity psychedelic-avant-folkowy Anglagard ze Szwecji!

 / Fot. Materiały prasoweÄnglagård - tradycją festiwalu Ino-Rock jest obecność zespołu ze Skandynawii. Po szwedzkim, progresywnym potopie (Pain Of Salvation, Soen), wizycie sympatycznych Norwegów (Gazpacho) zapraszamy na koncert kolejnych Szwedów.

Wydali zaledwie trzy studyjne albumy, z których ostatni (Viljans Öga) ukazał się na rynku po kilkunastoletniej przerwie. Muzycy formacji wrócili z otchłani, w której hibernowali niemal pogrzebani żywcem. Kultowa dla wielu szwedzka grupa Änglagård jest jedną z gwiazd tegorocznej edycji "Ino-Rock". Mistrzowie progresywnej klasyki spod znaku frippowego grania podlanego skandynawskim folkowym sosem. Przedstawiciele, obok Anekdoten czy Landberk tzw. "szwedzkiej fali" zabiorą nas w muzyczną podróż do światów nieznanych.

Muzycy założonej w 1991 roku w Sztokholmie z inicjatywy Torda Lindmana i Johana Högberga (obecnie nazywa się Brand) formacji, świadomie czerpią z artrockowej klasyki i przekładają ją na swój muzyczny język. Zainspirowani osiągnięciami Yes, King Crimson czy Van Der Graaf Generation, wtrącili swoje trzy grosze do progresywnego świata. Inspirować się oznacza w wypadku Skandynawów wykorzystanie brzmienia starych instrumentów sprzed 40 lat i uzyskanie dzięki nim specyficznego brzmienia retro, ale przede wszystkim wykreowanie klimatu "szwedzkiej melancholii". Działający na obrzeżach muzycznego rynku zespół nie dba o popularność. Zawsze pod prąd, z dala od list przebojów. W muzyce Szwedów idealnie równoważą się zgrzytliwy dysonans i subtelne prowadzenie melodii, energia i pastoralna łagodność.

Wydany w 1992 roku debiutancki album zatytułowany Hybris zwrócił uwagę słuchaczy i spotkał się z wręcz entuzjastycznym przyjęciem prasy muzycznej. Odniósł również spory sukces komercyjny. Formację zaproszono do udziału w festiwalu ProgFest 1993. Muzycy koncertowali również za "wielką wodą". Uskrzydleni sukcesem weszli latem 1994 roku do studia, by przygotować kolejny materiał studyjny. Zachwycający swym posępnym pięknem Epilog po raz kolejny urzekł słuchaczy i dziennikarzy, stając się jednym z najważniejszych albumów dekady. W rodzimej Szwecji, pomimo że nie jest to grupa z pierwszych miejsc list przebojów, muzyków Änglagård obsypano nagrodami, a
Epilog został wyróżniony tytułem Album Roku 1994.

Pomimo świetnych recenzji, niezłej sprzedaży albumu w zespole nie działo się najlepiej. Animozje, różnice zdań pomiędzy członkami formacji doprowadziły do rozwiązania grupy. Wydawało się, że wydany w 1996 roku koncertowy "pośmiertny" album Buried Alive jest ostatnim znakiem od zespołu. Jednak historia Änglagård jest znakomitą ilustracją tezy never say never. W nieco zmienionym składzie muzycy powrócili w świetnym stylu. Wydany w sierpniu 2012 roku Viljans Öga niczym nie ustępuje legendarnym już poprzedniczkom sprzed dwóch dekad. Dodatkowo w ostatnim czasie powrócił na łono formacji jeden z jej założycieli - Tord Lindman, co sprawia, iż zespół pojawi się w naszym kraju z trzema swoimi najważniejszymi "filarami" składzie.

 / Fot. Materiały prasoweBelieve to jedna z najbardziej interesujących artrockowych formacji na polskiej scenie muzycznej. Wszystko zaczęło się od albumu "Hope To See Another Day" (2006), kiedy ponownie spotkali się twórcy zespołu Collage - Mirek Gil (gitary), Przemas Zawadzki (bass) i Tomek Różycki (wokal). Nowopowstałą grupę wsparł perkusista Vlodi Tafel, a japońska skrzypaczka Satomi zaczarowała wszystkich swą wyrafinowaną grą. Na klawiszach zagrał Adam Miłosz, a liryczną stronę Believe stworzył Robert Sieradzki. Bardzo dobrze przyjęty album sprawił, iż grupa poszła za ciosem, wydając drugie dzieło "Yesterday is a Friend" (2008), zbierające świetne recenzje na całym świecie i zdobywając wielu fanów. Ten etap zespołu dopełniają dwa koncertowe wydawnictwa: DVD "Hope To See Another Day Live" (2008) oraz album "Live at the 1st Oskar Art Rock Festival 2006". W 2008 roku grupę opuścili Tomek Różycki i Adam Miłosz. Nowym wokalistą został Karol Wróblewski, z którym grupa nagrała kolejny album "This Bread Is Mine" (2009). Płyta rozpoczęła nowy etap w historii Believe - połączenie doświadczenia z młodością przyniosło znakomite efekty. Charyzmatyczny wokal został zauważony przez recenzentów na całym świecie i szybko zyskał pełną akceptację. W 2010 roku do szeregów zespołu dołączył klawiszowiec Konrad Wantrych, którego umiejętności i styl idealnie wpasowały się do art-rockowego brzmienia grupy. W tym składzie powstał album "World is Round" (2011). Recenzje i opinie światowej prasy nie pozostawiły wątpliwości: to najlepsza i najdojrzalsza jak dotąd płyta grupy. W listopadzie 2011 roku w Teatrze Śląskim w Katowicach grupa zarejestrowała kolejne wydawnictwo DVD "Seeing Is Believing", które ukazało się wiosną 2012 roku.
Dotychczasowe lata to również trasy koncertowe, także u boku wielkich artystów takich jak Fish z legendarnego Marillion, Daniel Cavanagh (Anathema), Ray Wilson (Genesis) czy zespół Pendragon. Trzeba zaznaczyć, że Believe odbyło także własne trasy koncertowe, grając w największych polskich miastach. Jesienią 2012 roku zespół zagrał europejską trasę koncertową u boku szwedzkiej formacji Moon Safari.

 / Fot. Materiały prasoweOsada Vida - początki tej śląskiej grupy sięgają 1997 roku - wówczas Łukasz Lisiak (wokal, bas) z Adasiem Podzimskim (perkusja) zapragnęli grać muzykę swoich ulubieńców: Rush, King Crimson, Camel, wczesny Porcupine Tree czy Talk Talk. Muzyka grupy przechodziła cały czas naturalną ewolucję: od brzmień bliskich klasycznemu art rockowi, poprzez wplatanie elementów transowo-elektronicznych spod znaku Ozric Tentacles, po coraz bardziej zdecydowane i ostre gitarowe riffy. Dziś, już w pięcioosobowym składzie, Osada Vida prezentuje muzykę sięgającą do tradycji ambitnego rocka w typie Yes, Porcupine Tree, Pain Of Salvation czy Riverside. Grupa doskonałych warsztatowo muzyków proponuje muzykę świeżą i niepowtarzalną, wzbogaconą niebanalną warstwą tekstową. W swoim dorobku zespół ma trzy wydawnictwa demo oraz trzy ciepło przyjęte oficjalne płyty: "Three Seats Behind A Triangle" (2006/2007), "The Body Parts Party" (2008) i "Uninvited Dreams" (2009). Posiada też DVD zatytułowane "Where The Devils Live", zawierające zapis koncertu w Teatrze Śląskim w Katowicach w listopadzie 2011 roku. Zespół rozpoznawalny jest poza granicami naszego kraju o czym może świadczyć choćby zaproszenia na amerykański festiwal RoSfest (2011) czy na ProgStage w Izraelu (2012).

11 marca 2013 na rynku ukazał się czwarty pełnowymiarowy album formacji zatytułowany "Particles". Na nowej płycie znalazło się 9 premierowych nagrań, a także, jako bonus, zaskakująca wersja nagrania "Master Of Puppets" z dyskografii zespołu Metallica! Nowy album nagrany został już w poszerzonym składzie z Markiem Majewskim (ex-Acute Mind) na wokalu. Według Rafała Paluszka, klawiszowca Osady: "To płyta pod każdym względem inna od wszystkich poprzednich. Począwszy od okładki (i całej oprawy graficznej), przy projektowaniu której chcieliśmy pozbyć się oklepanych już mrocznych klimatów, a dodać dużo światła, przestrzeni i lekkości, poprzez kompozycje, które są zdecydowanie bardziej przystępne (ale też mocniejsze i konkretniejsze), aż po partie wokalne nowego, piątego Osadnika. Album jest owocem tego, co już bardzo długo rodziło się w naszych głowach i sercach. Jest pełen radości z grania i pokazuje inne od dotychczasowego podejście do muzyki i komponowania. Myślę, że płyta może być zaskoczeniem dla naszych dotychczasowych fanów. Ale jestem przekonany, że zaskoczenie będzie pozytywne! Nadaliśmy nowego znaczenia słowu 'bezkompromisowy'. Jest dużo melodii, jest rytmicznie, mocno i zaskakująco. Ale to wciąż Osada Vida. Nie usunęliśmy charakteru z naszej muzyki. Doprawiliśmy ją tylko znacznie i mamy nadzieję, że przyprawy przypadną wszystkim do gustu."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.