Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem już dziś

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Pomnik Grunwaldzki
Pomnik Grunwaldzki Wikimedia
Dziś 13 lipca w 603. rocznicę największej bitwy średniowiecznej Europy na polach grunwaldzkich rozegra się tradycyjnie od 16 lat coroczna jej inscenizacja, widowisko gromadzące szeroką publiczność.

Tym razem w strugach ulewnego deszczu, a nie w niemiłosiernym upale jak trzy lata temu, rozegra się Bitwa pod Grunwaldem. Inscenizacja zapowiada się mniej okazale niż ubiegłoroczna, nie będzie z powodu oszczędności wieczornego turnieju konnego kopijników, widowiskowych pokazów jak w sześćsetną rocznicę, niemniej zasadnicze starcie bitewne poprzedzone mszą w rycie trydenckim o godzinie 10.00 z pewnością przetoczy się przed oczami zgromadzonych widzów o godzinie 16.00. Oprócz widowiska na uczestników Dni Grunwaldu, trwających od środy do niedzieli w dniach 10-14 lipca, czeka szereg imprez towarzyszących: konkursy, turnieje łucznicze, nauka tańców dawnych, koncerty muzyki dawnej, gry planszowe. Zapowiada się mimo aury gorąca atmosfera.

Rzesza blisko 1300 rekonstruktorów z bractw rycerskich przybyła już na miejsce i rozbiła obozowiska wzorowane na średniowiecznych, w których spędzają kilka dni w warunkach namiotowych, spożywają posiłki według dawnych receptur pozyskanych z archiwów. Tegoroczna bitwa tradycyjnie będzie rozgrywana według scenariusza opartego na wydarzeniach opisanych przez Jana Długosza. Miłośnicy historii zainscenizują poselstwo z dwoma mieczami, atak krzyżackiego rycerza Dupolda von Koeckritza na Jagiełłę i zdobywanie taborów na koniec bitwy. Zwycięzcami inscenizacji jak zawsze zostaną połączone wojska polskie i litewsko-ruskie.

Czytaj także o inscenizacji Grunwald 2010: Rycerze zjechali pod Grunwald. Czas na wielką bitwę

Inscenizowane historyczne zdarzenie miało miejsce 15 lipca 1410 roku. Wówczas stanęło pod Grunwaldem około 50 tysięcy ludzi, w tym około 40-45 tysięcy konnych. Swobodna rekonstrukcja współczesna jest największym widowiskiem tego typu w Polsce. Mimo że znany jest wynik bitwy, nie brakuje co roku emocji. Zdarzają się też nieoczekiwane wypadki. Jacek Szymański, grafik komputerowy z Warszawy, który od 16 lat wciela się w rolę króla Władysława Jagiełły, wspominał w rozmowie z PAP, że w 1999 roku Wielki Mistrz spadł z siodła i koń nadepnął mu na nogę, powodując pęknięcie kości śródstopia, a rok później, to on spadł z konia po strzale z bombardy i złamał obojczyk.

Patronat medialny nad Dniami Grunwaldu sprawują tygodnik „Sieci” i miesięcznik „Sieci Historii”. W dniu inscenizacji bitwy pod Grunwaldem odbędzie się spotkanie z Michałem Karnowskim, dziennikarzem i publicystą, który będzie obecny na stoisku patronującej redakcji na terenie Jarmarku Rzemieślników obok obozu rycerskiego i pola bitwy o godzinie 14.00. Aktualny zeszyt miesięcznika „Sieci Historii” prezentuje postać Henryka Sienkiewicza, wizjonera historii, który na kartach Krzyżaków zrekonstruował literacki obraz Bitwy pod Grunwaldem.

Głównym organizatorem wydarzenia są Wójt Gminy Grunwald, Henryk Kacprzyk i Fundacja Grunwald. Zdaniem dyrektora Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej Szymona Dreja, organizowana od 16 lat inscenizacja bitwy z Krzyżakami stała się jednym ze sztandarowych polskich produktów turystycznych. Oznacza to, że przyciąga pod Grunwald widzów z całego świata. Organizator zapewnił w rozmowie z PAP, że turyści nie powinni utknąć w korkach. Zorganizowano ruch okrężny wokół Pól Grunwaldu, obowiązują zakazy zatrzymywania przy drogach dojazdowych, przygotowano 20 tys. miejsc parkingowych.

Program sobotnich obchodów 603. rocznicy zwycięstwa pod Grunwaldem przedstawia się następująco: o godz. 10.00 zostanie odprawiona msza św. trydencka, po niej zaplanowano kolejne turnieje rycerskie, a na 13.30 Apel Grunwaldzki na Wzgórzu Pomnikowym. O 15.00 na pole bitwy wyruszą rycerze, żeby godzinę później rozpocząć inscenizację bitwy.

Przebieg grunwaldzkiego widowiska transmitować będzie tradycyjnie TVP Historia, patron medialny rekonstrukcji Bitwy pod Grunwaldem o godz. 16.00. Ponadto w dniu 603. rocznicy bitwy, czyli w poniedziałek 15 lipca o godz. 19.50 TVP Historia wyemituje film Mirosława Gronowskiego "Legenda Grunwaldu". Dokument jest opowieścią o legendzie, jaką obrastała bitwa oraz o jej faktycznym wpływie na losy Europy. W filmie dokumentalnym, w którym obok profesorów Henryka Samsonowicza i Romana Trąby, wystąpią naukowcy z Litwy, Białorusi i Niemiec, zarysowany jest spór o Grunwald, jak przez wieki historycy i politycy wykorzystywali legendę Grunwaldu dla swoich partykularnych celów.

Rekonstrukcję śledzić będzie od godz. 16.00 także TVP Info. Natomiast TVP Olsztyn w programie "Winda regionu" pokaże archiwalne rekonstrukcje najsłynniejszej bitwy z okresu średniowiecza (13 lipca o godz. 18.15 oraz 15 lipca o godz. 19.05).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto