Facebook Google+ Twitter

Inscenizacja pacyfikacji Stoczni Szczecińskiej z grudnia 1981

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-12-11 08:48

Na inscenizacji pacyfikacji Stoczni Szczecińskiej w grudniu 1981 r. mogliśmy zobaczyć sceny z zawiązania strajku stoczniowego po wprowadzeniu stanu wojennego oraz "złamania" siłą strajku generalnego.

Główne odsłony tych zdarzeń odtworzono 10 grudnia br. przed bramą główną dawnej Stoczni Szczecińskiej im. A.Warskiego. Inscenizację rozpoczęła następująca scena: komitety strajkowe powiesiły flagi i transparenty o strajku.
Z taśmy słychać odtworzony głos Mieczysława Ustasiaka, przewodniczącego Komitetu strajkowego. Pod bramę podchodzi ksiądz i odmawia modlitwę, a na bramie pojawia się krzyż. Stoczniowcy skandują: Ksiądz z nami.

Z taśmy słyszymy historyczne nagranie z obrad komitetu strajkowego w świetlicy stoczniowej. Z głośników słychać dramatyczny apel jednego z przywódców strajku, Andrzeja Milczanowskiego. Słuchać syreny nadjeżdżających wozów milicyjnych i ZOMO. Do bramy podchodzą oddziały policji i wojska, wzywając stoczniowców do otwarcia bramy i rozejścia się.

Strajkujący skandują: "Nie oddamy stoczni. Zostajemy. Wojsko do koszar. Polskie wojsko ze stoczniowcami". Okrzyki: "MO – gestapo"! i skandowanie: "Wrona orła nie pokona". Policja i wojsko wycofują się, a pod bramę nadjeżdża wóz milicyjny, "sikawka”, który w stronę stoczniowców leje wodę. Lejąca woda zmusiła straże stoczniowe do odstąpienia do bramy.

Tę sytuację wykorzystuje nadjeżdżający w stronę bramy czołg, który taranuje bramę. Za czołgiem Oddziały ZOMO i wojska wdzierają się do stoczni. Zostają aresztowani przywódcy strajku. ZOM-owcy, tłukąc pałkami aresztowanych członków komitetu strajkowego, pakują ich do policyjnych wozów. Inscenizację kończy wspólny przemarsz autorów tego widowiska.

Można było jeszcze zostać i obejrzeć zainicjowaną naprędce wystawę użytego w inscenizacji sprzętu wojskowego i milicyjnego, porobić sobie zdjęcia z aktorami inscenizacji, jednak większość dziennikarzy ruszyła szturmem do swoich redakcji, aby przekazać swoje materiały, zdjęcia i filmy (wywiady z uczestnikami wydarzeń nagrano wcześniej).

Cóż, dzisiaj po 30 latach od tego wydarzenia, tę inscenizację większość traktuje jako niezapomnianą atrakcję, robiąc zdjęcia i filmy „na pamiątkę”. Wśród widzów są też starsi ludzie, którzy pamiętają tamte wydarzenia i chociaż widać na ich twarzach wzruszenie, są nieskorzy do wspominania. Tym bardziej, że stocznię jednak „oddali” i to w bardziej pokojowych warunkach. W warunkach Polski demokratycznej, o którą z takim poświęceniem walczyli.

Prezydent Szczecina, Piotr Krzystek udaje się na inscenizację / Fot. Wincenty SadowskiStoczniowcy okupują bramę Stoczni / Fot. Wincenty SadowskiOddziały wojska i ZOMO pod bramą stoczni, wzywają stoczniowców do opuszczenia stoczni / Fot. Wincenty SadowskiCzołg rusza na bramę / Fot. Wincenty SadowskiStoczniowcy własna piersią bronią dostępu do Stoczni / Fot. Wincenty SadowskiZomowcy wyprowadzają aresztowanych przywódców strajku. / Fot. Wincenty Sadowski
WS


Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Dobre zdjęcie czołgu i prezydenta Szczecina Piotrka Krzystka na tle czołgu!

Komentarz został ukrytyrozwiń
xawery.romer
  • xawery.romer
  • 11.12.2011 20:33

Podobno na nic nie ma kasy, a na takie jasełka są?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jerzy Jurek
  • Jerzy Jurek
  • 11.12.2011 13:13

Zamieszczone tu zdjęcie czołgu, jest najlepszym ze wszystkich zdjęć w relacjach o tym wydarzeniu. A zdjęcie prezydenta Szczecina Piotra Krzystka na tle czołgu, powinno sie ukazać we wszystkich szczecińskich gazetach!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tadeusz Fiszbajn
  • Tadeusz Fiszbajn
  • 11.12.2011 10:14

To przykre, że stoczniowcy musieli jednak oddać stocznię w warunkach demokracji, o którą tyle walczyli!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.