Facebook Google+ Twitter

Inspektorzy Agencji Energii Atomowej usunięci z Korei Północnej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-15 21:40

Północna Korea usunęła inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej ze swojego ośrodka nuklearnego w Jongbion. To odpowiedź rządu w Phenianie na niedawną rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, która potępiła wystrzelenie przez Północną Koreę rakiety balistycznej dalekiego zasięgu i powrót do programu nuklearnego.

Rzeczniczka Agencji Mellisa Fleming Energii Atomowej poinformowała dziennikarzy, że czterej inspektorzy otrzymali zakaz wstępu do Jongbion, a Korea usunęła pieczęcie i kamery MAEA z obiektów ośrodka. - Nasi inspektorzy opuszczą w czwartek Koreę. Od tej pory nie będziemy wiedzieć, co naprawdę dzieje się w koreańskim ośrodku nuklearnym, zdolnym do produkcji plutonu - powiedziała w Wiedniu Melissa Fleming.

W nieoficjalnych rozmowach z dziennikarzami austriaccy dyplomaci sugerowali, że Phenian montuje ponownie w Jongbion fragmenty wyposażenia ośrodka nuklearnego. Zdaniem dyplomatów, już wkrótce reaktor może zostać ponownie wyposażony w pręty paliwowe.

Zdaniem analityków, Północna Korea może posiadać od 6 do 12 głowic nuklearnych. Rząd w Phenianie zobowiązał się do rezygnacji z programu nuklearnego w zamian za pomoc ekonomiczną i wykluczenie kraju z listy sponsorów terroryzmu. Później jednak zaczął się wycofywać ze swych zobowiązań.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dobrze zrobili...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.