Facebook Google+ Twitter

Inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej z wizytą w Iranie

Od niedzieli trwa zaplanowana na trzy dni wizyta ekspertów z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Powodem dla którego inspektorzy przybyli do Iranu, jest narastające napięcie pomiędzy tym krajem a Zachodem, w kwestii programu badań atomowych.

non-copyrighted/domena publiczna Flaga Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej przy ONZ / Fot. IAEAZaangażowanie Iranu w badania atomowe wzbudziło niepokój na świecie. Uzasadnione podejrzenia co do charakteru irańskich prac i zapytania w tej materii napotykają na opór i nieprzejednane stanowisko rządu w Teheranie. Głównymi zainteresowanymi i zdolnymi podjąć działania są kraje Zachodu. Dyrektor generalny MAEA Yukiyo Amano żąda od Iranu wyjaśnień, gdyż zbyt wiele niedomówień ze strony tego kraju powoduje obawy, iż są to działania mające na celu wzbogacenie swojego arsenału o broń atomową.

Teheran twierdzi, że jego prace badawcze są związane z dobrze pojmowaną domena publiczna Dyrektor generalny IAEA Yukiya Amano / Fot. U.S. State Departmentnauką i przemysłem. Szef MAEA powiedział, że ma nadzieję "rozwiązać wszystkie niezałatwione sprawy z Iranem." Cytowane przez BBC News zdanie Amano podziela Herman Nackaerts. Belg jest wiceszefem agencji i przewodzi zespołowi ekspertów, jacy obecnie znajdują w Iranie: "W szczególności, mamy nadzieję, że Iran przyłączy się do nas w sprawie naszych zapatrywań na militarny aspekt irańskiego programu nuklearnego." W zespole inspektorów jest dwóch specjalistów zajmujących się bronią i uzbrojeniem, Jaques Baute z Francji i Neville Whiting z Republiki Południowej Afryki.

Irański ambasador Ali Asgar Soltaniyeh oznajmił, że celowym byłoby zdementowanie wrogich opinii dzięki inspekcji, jak też dowiedzenie pokojowej natury prac, które wzbudzają wiele opinii i komentarzy.

Raport jaki przedstawiono MAEA w listopadzie ubiegłego roku, przyspieszył działania agencji. Możliwość posiadania przez Iran bomby atomowej spowodowała nałożenie przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone sankcji na ten kraj. Do 1 lipca 2012 r. obowiązuje zakaz handlu z Iranem z uwagi na główne źródło dochodu jakim jest ropa naftowa dla tego kraju. Odcięto też cały system finansowy jak banki czy możliwości zawierania kolejnych korzystnych umów i kontraktów.

Jak twierdzi James Reynolds, korespondent BBC w Iranie, ta jedna wizyta ekspertów MAEA nie pozwoli na uzyskanie odpowiedzi na wszystkie zaistniałe do tej pory problemy. Jednym z głównych zadań jakie stoi przed zespołem specjalistów, jest wizyta w podziemnym zakładzie wzbogacania uranu w pobliżu świętego miasta Qom, ponad 100 km na południe od Teheranu. Ośrodek jest ukryty w górach. Eksperci chcą też rozmawiać z najważniejszymi irańskimi naukowcami, których podejrzewa się o prace nad bombą atomową.

Sześciu inspektorów jest pierwszymi specjalistami od niemal czterech lat, jacy pojawili się w Iranie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.