Facebook Google+ Twitter

Inspektorzy ONZ zbadają miejsce ataku gazowego w Syrii

Syryjski reżim zgodził się na wpuszczenie inspektorów ONZ na miejsce domniemanego ataku chemicznego. Dzisiaj mają rozpocząć się badania specjalnej, międzynarodowej inspekcji.

Konflikt w Syrii, 2012r. / Fot. flickr.comMinisterstwo Spraw Zagranicznych w Syrii zgodziło się na wizytę inspektorów ONZ. Decyzję podjęto po sobotnim spotkaniu z wysoką komisarz ONZ ds. rozbrojenia, Angelą Kane. Kontrola ma odbyć się w poniedziałek.

Reżim prezydenta Asada zaprzecza doniesieniom, że podczas ataku pod Damaszkiem użyto broni chemicznej. Syryjskie władze zapewniły, że podczas prowadzenia działań przez inspektorów ONZ będzie przestrzegane zawieszenie broni na przedmieściach miasta.

"Mówiliśmy od pierwszego momentu i nadal powtarzamy, że nigdy nie użyliśmy w Syrii broni chemicznej w żadnej formie" -zapewnił syryjski minister informacji w wywiadzie dla libańskiej telewizji, cytowany przez RMF24.

Amerykańskie siły zbrojne są cały czas w gotowości, wszystko zależy od ewentualnej decyzji podjętej przez prezydenta USA Baracka Obamę. Przed ewentualnym atakiem ostrzega Rosja, która skrytykowała postępowanie Stanów Zjednoczonych, uznając że będzie to "powtarzanie starych błędów". Według władz z Moskwy działania militarne mogą mieć zgubny wpływ na wystarczająco już napiętą sytuację na Bliskim Wschodzie. Rosja oraz Chiny nadal popierają reżim prezydenta Baszara al-Asada. Rzecznik rosyjskiego MSZ, Aleksander Łukaszewicz, zwrócił się do wszystkich, którzy "próbując narzucić ekspertom z ONZ wyniki dochodzenia mówią o możliwości przeprowadzenia wobec Syrii akcji z użyciem siły, by przejawili rozsądek i nie popełniali tragicznych błędów", cytuje wypowiedz rosyjskiego polityka RMF24.

W niedzielę o pokój w Syrii zaapelował papież Franciszek. Papież był poruszony tragicznymi zdjęciami z ataku pod Damaszkiem, prosił aby położyć kres przemocy w tym kraju oraz o większą wrażliwość świata na zaistniałą sytuację. Zachęcał do wspólnego dialogu oraz modlitwy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.