Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2776 miejsce

„Instrukcja obsługi faceta” - poradnik (recenzja)

Poradnik autorstwa Katarzyny Miller i Suzan Giżyńskiej to przede wszystkim odpowiedzi na pytania zadane przez czytelniczki, które można spuentować jednym zdaniem zawartym w książce: "Znajdź sobie fajnego chłopa i daj mu żyć".

 / Fot. Paweł PanczakiewiczPozycja wydawnicza dla pań

Od zarania dziejów kobiety zastanawiają się nad swoimi relacjami z mężczyznami, usiłują rozgryźć płeć przeciwną. Są pełne wątpliwości, wahań, nurtuje je wiele pytań i właśnie odpowiedzi na niektóre z nich są podstawą książki: Instrukcja obsługi faceta. Autorki Katarzyna Miller I Suzan Giżyńska doradzają jak rozwiązać wiele kłopotliwych spraw, konfliktów, podają sposoby korzystnego wyjścia z przeróżnych sytuacji. A ponadto wskazówki jak rozpracować mężczyznę i jak mobilizować go do pozytywnych zachowań.

Odpowiedzi napisane są w prosty sposób, większość na serio, chociaż trafiają się również te przekazane w lekkiej, dowcipnej formie.

We wstępie do książki autorki w następujący sposób zwracają się do potencjalnej czytelniczki: Wysyłamy ci Instrukcję obsługi faceta, ale jako inteligentna kobieta zauważysz, że jest to jednocześnie instrukcja obsługi samej siebie. No bo jak możesz sobie radzić z nim, jeśli jeszcze nie zaczęłaś sobie radzić ze sobą i być z siebie zadowolona?

Pytania i odpowiedzi

W poradniku jest sześćdziesiąt jeden pytań. Kilka przykładów: Co robić/ nie robić, gdy po wspólnej nocy on się nie odzywa? Jaki mieć sposób bycia, jak wyglądać, żeby przyciągać mężczyzn? Mój partner wciąż mnie krytykuje, ocenia i umniejsza mnie. Co robić? Kolejne, mam romans z żonatym facetem. Nie wiem, czy powinnam pytać o jego żonę, o jego życie. On sam nic nie mówi o swojej żonie… Co mam robić i jak to rozumieć?

Tego typu pytania, w mojej ocenie, nie są wzięte z sufitu. Takie wątpliwości często nurtują nasze przyjaciółki, koleżanki, które bywa, że dopiero przy lampce wina otwierają się przed nami i zaczynają mówić o swoich kłopotach a my nie zawsze wiemy, co im doradzić.

Podobno nie ma głupich pytań. Przyjrzyjmy się w takim razie jednej z odpowiedzi.
Pytanie: Jak się pozbyć faceta, który mi się znudził? Rada zawiera 13 wskazówek. Podaję kilka, które według mnie, mogą być najbardziej skuteczne: Przestań go słuchać. Okazuj brak zainteresowania seksem z nim: „Jestem zmęczona”. Krytykuj wszystko co robi, w co się ubiera, jak wygląda, jaką ma minę. Podważaj jego pomysły. Jeżeli z nim mieszkasz pokazuj mu się w najgorszym wydaniu….
I przemyślenia natury ogólnej: Jeśli z nim zaczęłaś być, to chyba sobą jednak coś prezentował? Jeśli tak, to uszanuj to i zerwij z nim z klasą, ale stanowczo. Niektóre damy mają takie poczucie winy, że już nie lubią faceta, że dorzynają go powoli(…) Warto doczytać do końca.

Lektura nieobowiązkowa

Książka zawiera wiele różnego typu rad, wskazówek, dlatego na pewno znajdzie swoje zwolenniczki. Pojawią się też zapewne przeciwniczki, które będą krytykowały formę poradnika jak i jego treść. To zrozumiałe, relacje damsko - męskie wywołują przecież sporo emocji. Każda z nas ma swój własny sposób na kontakty i życie z przedstawicielami płci przeciwnej. Jeżeli chodzi o mnie, to kilka rad zawartych w Instrukcji obsługi faceta zadziwiło mnie a kilka zaszokowało…

Książka nie została napisana przeciwko mężczyznom. Informacje w niej zawarte mogą zostać wykorzystane do zbudowania radosnego, satysfakcjonującego związku. Ostatnie zdanie poradnika brzmi: Znajdź sobie fajnego chłopa i daj mu żyć.

Czy warto po książkę sięgnąć? No cóż, ani nie zachęcam, ani nie zniechęcam.… jeżeli któraś z pań nie radzi sobie jednak z facetami to może warto…

Katarzyna Miller – psycholożka, psychoterapeutka, feministka, filozofka i poetka. Związana z magazynem Zwierciadło, autorka i współautorka wielu książek takich jak: Bez cukru, Jak pies z kotem. Czyli kobieta i mężczyzna na co dzień, Rozmowy terapeutyczne.

Suzan Giżyńska – reżyser, copywriter, twórczyni akcji społecznych m.in. Zespół Downa. Zrozum i daj żyć dla Olimpiady Specjalne Polska oraz spotów reklamowych. Wiele lat pracowała w agencjach reklamowych (DDB oraz Young & Rubican). Wielokrotnie nagradzana (m.in. KTR 2010, Kreatura 2006).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

czytać warto, nawet poradniki, a nuż coś nam pomoże lepiej żyć?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujący tytuł poradnika... powalający, ja takie książki od razu odkładam.
Człowiek nie jest maszyną aby stosować do niego "instrukcję"- muszę stanąć w obronie "facetów".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.