Facebook Google+ Twitter

Instrukcja obsługi tożsamości Szczecina. Potrzebna czy nie?

W dniu 4 marca, o godzinie 10 w Willi Lentza zaprezentowano dokumentację sporządzoną w ramach projektu "Miasto jako rzeźba społeczna". Wśród zebranych gości rozwinęła się interesująca dyskusja o tożsamości Szczecina. Zapraszam do lektury!

Zaprezentowane priorytety / Fot. Fot. OrganizatorówO godzinie 10 w willi zebrali się zarówno działacze społeczni, naukowcy, ludzie szeroko pojętej kultury, jak i pewna grupa zainteresowanych mieszkańców miasta.

Głównym gościem i zarazem prelegentem w czasie debaty pt. "Instrukcja obsługi tożsamości Szczecina" miał być profesor Robert Traba. Niestety profesor, a zarazem dyrektor Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie, nie dotarł z powodu choroby; obrady poprowadził więc Marek Sztark - dyrektor Szczecin 2016.

Sesję rozpoczął krótkim wprowadzeniem doktorant US Pan Robert Jurszo.

- Bez określenia tożsamości Szczecina nie można posuwać się do przodu - rozpoczął swoje wystąpienie. - Problem tożsamości Szczecina dostrzegają, w świetle badań, głównie środowiska twórcze i naukowe.

W dyskusji wziął też aktywnie udział profesor Edward Włodarczyk.

- Przyjmujemy i rozpowszechniamy sądy o tym, że Szczecin jest zemstą Frankensteina, chociaż tak nie jest! - stwierdził profesor Włodarczyk - Szczecin jest wspaniałym miastem, które zszywa Europę! To jest szansa zdefiniowana tożsamości.

W czasie dyskusji padało także wiele innych cennych uwag i spostrzeżeń; zwrócono między innymi uwagę, że: Szczecin wydaje się obcy, ponieważ dla większości mieszkańców jest on wciąż miastem nieznanym, nie wiemy prawie nic o dorobku kulturalnym miasta i historii minionych wieków. Z drugiej strony zwrócono także uwagę, że: kultury nie można rozpatrywać tylko jako sztuki, trzeba ją definiować znacznie szerzej.

Jako osoba szczególnie zainteresowana tematyką historyczno-kulturalną, mogę stwierdzić, że dyskusja ta była bardzo udana; optymizmem napawa również fakt, że organizatorzy zapowiadają, iż wykład prof. Traby na pewno odbędzie się w innym, późniejszym terminie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.