Facebook Google+ Twitter

Instytucje w służbie dziecku krzywdzonemu

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2013-11-21 10:49

Dobra współpraca służb i instytucji działających na rzecz dziecka krzywdzonego jest niezbędna aby skutecznie pomagać dzieciom, które znalazły się w tej trudnej sytuacji – podkreślają uczestnicy konferencji, która odbyła się w Sopocie.

Temat jest bolesny ale bardzo ważny – mówiła Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu, otwierając konferencję pt. „Instytucje w służbie dziecku krzywdzonemu - jak skutecznie organizować pomoc?” zorganizowaną przez Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie. Ważne jest abyśmy wszyscy byli coraz lepiej przygotowani do rozpoznawania sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że dziecko jest krzywdzone.

Specjaliści z różnych dziedzin, którzy zajmują się problematyką przemocy wobec dzieci, m.in. psycholog, psychotraumatolog, pedagog, pediatra, prawnik mówili m.in. o tym jak rozpoznać, że dziecko jest krzywdzone; jak rozmawiać z dzieckiem, jak z rodzicami, jakie działania należy podjąć, żeby zapewnić dziecku bezpieczeństwo i pomóc rodzinie w rozwiązywaniu jej problemów?

Przemoc wobec dzieci, szczególnie ze strony najbliższych, tych, którzy powinni dziecko chronić, jest dla niego traumatycznym przeżyciem i może mieć destrukcyjny wpływ na całe jego życie. Przemoc, to nie tylko ta fizyczna, która jest najbardziej widoczna, to również znęcanie psychiczne, wykorzystywanie seksualnie ale również zaniedbanie – podkreśla Marta Gabriel – przewodnicząca Sopockiego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. -Nie możemy być obojętni na to co dzieje się obok nas, powinniśmy reagować kiedy widzimy lub słyszymy, że dziecku dzieje się krzywda-podkreśla Wojmir Strzałkowski – zastępca przewodniczącego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Jak rozpoznać, że dziecku może dziać się krzywda? Ważna jest obserwacja zachowania dziecka, zauważenie drobnych sygnałów – podkreślają specjaliści, np. kiedy chcemy dziecko pogłaskać a ono się uchyla, czy nie chce się rozebrać na lekcji w-f – mówi Aleksandra Karasowska – psycholog, licencjonowany trener. Nawet jeśli nie mamy pewności, ale podejrzewamy, że dziecko może być krzywdzone, warto zgłosić to odpowiednim służbom, np. policji czy pracownikom MOPS-u. Ważne jest również aby nauczyciele w szkole czy lekarze podczas badania dziecka reagowali na jakieś niepokojące sygnały.

Według Fundacji Dzieci Niczyje, która w roku 2012 przeprowadziła Ogólnopolską diagnozę problemu przemocy wobec dzieci, ponad jedna piąta (21%) badanych w wieku 11-17 lat, doświadczyła w swoim życiu przemocy fizycznej ze strony znajomych dorosłych. Podobny odsetek (22 %) dzieci narażony był na przemoc psychiczną (emocjonalną) a 6 % nastolatków powyżej 12 roku życia, doświadczyło zaniedbania ze strony najbliższych.

W konferencji udział wzięli przedstawiciele instytucji, które pomagają rodzinom, dzieciom i młodzieży, m.in. pomocy społecznej, policji, oświaty, ochrony zdrowia, wymiaru sprawiedliwości oraz goście specjalni z terenu Trójmiasta.
(Agnieszka )

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.