Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23276 miejsce

Instytut Konfucjusza w Krakowie już powitał Chiński Nowy Rok

Już w sobotę 25 stycznia 2014 roku z wyprzedzeniem, Krakowski Instytut Konfucjusza powitał Nowy Chiński Rok Konia. Huczne obchody Chińskiego Nowego Roku rozpoczęły się od godzin wczesnopopołudniowych dwoma oddzielnymi panelami.

Zespół Artystyczny Prowincji Henan wraz z gospodarzami na scenie / Fot. Aldona KleinJeden panel to wykłady i warsztaty poświęcone kulturze Chin oraz panel dedykowany językowi chińskiemu. Dodatkowo dla dzieci cały czas trwały zabawy, warsztaty, ciekawe konkursy, pokazy kaligrafii. Pełny program opublikowano na stronie internetowej Instytutu.

Wypełniona do ostatnich miejsc sala Auditorium Maximum od godziny 18:00 dała widzom okazję podziwiać tradycyjny taniec smoka południowego w wykonaniu adeptów i zawodników Centrum Chińskich Sztuk Walki z Choy Lee Fut Polska (Kraków). Po wstępnych oficjalnych powitaniach przez Dyrektora Instytutu Konfucjusza Dr Joannę Wardęgę oraz Radcę ds. Kultury Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej panią Wu Guang oraz krótkich wystąpieniach przedstawicieli Uniwersytetu Jagiellońskiego w osobach Profesora Andrzeja Dudka – Prodziekana Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych oraz Profesora Krzysztofa Kościelniaka – Dyrektora Instytutu Studiów Bliskiego i Dalekiego Wschodu na scenie pojawił się długo oczekiwany Zespół Artystyczny Prowincji Henan.
Ten młody liczący 35 artystów zespół, gdzie najmłodszy chłopiec ma niespełna 10 lat, oczarował widownię swoim wdziękiem, wigorem i pełnym życia i temperamentu tempem chińskiego tańca, muzyką oraz akrobatyczno gimnastycznymi wyczynami mistrzów wushu przybyłych prosto z Chin. Jak dowiedziałem się w kuluarach jest to pierwsza podróż tego zespołu po Europie. Oprócz Polski zaplanowali podróż do Sofii, Budapesztu i Mińska. A w Polsce dali koncertowy występ już w piątek 24 stycznia w Warszawie, Kraków odwiedzili 25 stycznia i zakończą pracowite tourne po Polsce występem w Opolu 27 stycznia.

Wśród wielu znamienitych zaproszonych gości na warsztatach i pokazach widzieliśmy mnóstwo dzieci, które dodawały temu świętu radości, bo święto zwane jest Świętem Wiosny. Odnotowaliśmy obecność międzynarodowej chińskiej pianistki Man Li Szczepańskiej, której Koncert chińskiej muzyki zaplanowany jest w Sali Malinowej Instytutu Konfucjusza ( ul. Radziwiłłowska 4) na poniedziałek 3 lutego o godzinie 18:00. Artystce towarzyszyła Rodzina w tym dwie urocze córeczki dwuletnia Miranda Konstancja, która przed programem odważnie wkroczyła na scenę i przy gorącym aplauzie widzów tańczyła zaimprowizowane swoje dziecięce układy taneczne. Dołączyły do niej inne maluchy. Mirandzie towarzyszyła jej starsza siostra, siedmioletnia Awaz Lila. Obie córki marzą o pójściu w ślady Mamy, chcą zostać artystkami.

W poniedziałek usłyszymy także Koncert na chińskich instrumentach w wykonaniu Anny Krysztofiak. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy. Wstęp na koncert jest wolny. Po koncercie czeka nas chiński poczęstunek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.