Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15237 miejsce

Instytut Kościuszki: gaz łupkowy może dać Polsce 155 tys. miejsc pracy

Duże nadzieje wiążemy na bliską i dalszą przyszłość z wydobyciem gazu łupkowego. Przede wszystkim ma być nieco tańszy niż obecnie rosyjski i zagwarantuje niezależność energetyczną Polski.

Naukowo-badawczy niezależny pozarządowy Instytut Kościuszki z siedzibą w Krakowie, którego celem jest promowanie rozwiązań służących budowaniu państwa prawa oraz społeczeństwa obywatelskiego i gospodarki wolnorynkowej, twierdzi w oparciu o badania, że dzięki rozwojowi wydobycia gazu łupkowego w Polsce, w okresie najbliższych 10 lat może powstać 155 tys. nowych miejsc pracy.

Raport zawiera tzw. scenariusz bazowy, który będzie zrealizowany pod warunkiem, że w perspektywie 10 najbliższych lat firmy specjalistyczne wszystkich koncesjonariuszy, wykonają pół tysiąca odwiertów rocznie.

Z raportu wynika, że potencjalnie najwięcej mogą zyskać na tym rozwoju: przemysł metalurgiczny, handel detaliczny i hurtowy oraz firmy dostarczające energię i produkujące maszyny.

To właśnie na te branże i firmy przypadnie około połowy nowo utworzonych miejsc pracy w kraju. Liderem byłby przemysł metalurgiczny, który może odnieść największe korzyści, ze wzrostu zatrudnienia – pisze serwis finanse.wp.pl.

Autorzy raportu wzięli pod uwagę także szacunkowy scenariusz pesymistyczny, który uwzględnia w okresie 10 lat 250 odwiertów rocznie. W takim przypadku liczba nowych miejsc pracy wyniesie około 120 tys. Uzupełniono również scenariusz optymistyczny, z 750 odwiertami rocznie i 190 tys. nowych miejsc pracy.

W kalkulacjach eksperckich przyjęto, że "koszt wykonania jednego odwiertu wydobywczego, wyniesie blisko 31 mln zł". Ta ogólna wartość uwzględnia aktualne koszty odwiertów wydobywczych w Polsce i USA a także prognozowany ich spadek. Nadto wzięto pod uwagę prognozowane wydatki inwestycyjne Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) na cele poszukiwawcze węglowodorów, przyjęte na poziomie ok. 27,5 mld zł w okresie 10 lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

jędruś
  • jędruś
  • 20.08.2012 18:33

jankesi nie lubią tracić pieniedzy ,,, nie ma gazu nie ma interesu!!!! a nasi spaceruja po księżycu i obiecują gruszki jak w iraku!!!co więcej ogłupili niektórych obywateli!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
red
  • red
  • 20.08.2012 17:47

Jest gaz i jest go dużo .Pytanie tylko czy Gazprom naszą agenturę zmusi do uległości i zablokują nam wydobycie. Zobaczymy czy mamy mężów stanu, czy zwykłe łachudry w rządzie!

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 20.08.2012 16:00

dlaczego amerykanie wycofali sie z polski w sprawie gazu łupkowego? nie ma interesu bo to sa resztki gazu.. po prostu w polsce jest go za mało .... więc o czym tu mówić!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.