Facebook Google+ Twitter

Instytut na rzecz Ekorozwoju o polityce energetycznej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-13 21:44

Ograniczanie energetyki węglowej i równoczesne rozwijanie wszystkich innych źródeł energii - to zalecenia Instytutu na rzecz Ekorozwoju dla polityki energetycznej w Polsce.

Instytut zlecił wykonanie scenariuszy energetycznych, które można zrealizować w polskich realiach.

Jak zwraca uwagę autor raportu, profesor Krzysztof Żmijewski, do 2030 Polska musi zmniejszyć energochłonność gospodarki. Powinien to być ogromny program narodowy. Zdaniem Żmijewskiego, jeśli nie zmniejszy się zużycie prądu, to polska energetyka nie wytrzyma. Nie da się bowiem zbudować tylu elektrowni, aby mogły zaspokoić rosnące potrzeby rozwijającej się gospodarki.

Prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju Andrzej Kassenberg uważa, że trzeba też jak najszybciej zmienić podejście do ochrony środowiska. Jego zdaniem, nie do przyjęcia jest tylko minimalizacja szkód środowiskowych. W opinii wielu naukowców, zasoby Ziemi kiedyś się wyczerpią, trzeba więc limitować dostęp do nich, a także ilość odprowadzanych zanieczyszczeń.

Takie rozwiązania już funkcjonują. Są to na przykład limity na emisję dwutlenku węgla czy zakaz emisji gazów, niszczących powłokę ozonową.

Swoje propozycje naukowcy przedstawili stronie rządowej. Rada Ministrów prowadzi pracę nad polityką energetyczną, zakładającą zwiększenie efektywności i wydajności sektora energetycznego do 2030 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.