Facebook Google+ Twitter

Instytut prałata Jankowskiego zlikwidowany

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-02 16:21

Ksiądz Henryk Jankowski potwierdził, że podjął decyzję o zamknięciu Instytutu swojego imienia. Jak poinformował Jankowski główną przyczyną likwidacji były wysokie"koszty utrzymania" placówki. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że największe kontrowersje wzbudzały skandale związane z osobą prezesa Instytutu - Mariusza Olchowika i naciski przełożonych duchownego.

Prałat Henryk Jankowski oświadczył, że żałuje niektórych pomysłów realizowanych w ramach Instytutu sygnowanych jego nazwiskiem.
Duchowny podkreślił, że niektóre sprawy związane z placówką odbywały się bez jego kontroli. Podkreślił przy tym, że zamyka działalność swojego Instytutu dla uzdrowienia całej sytuacji.
Nieoficjalnie mówi się, że do rozwiązania Instytutu miał przekonać prałata metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź. Sekretarz prasowy metropolity, ksiądz Tomasz Biedrzycki potwierdza, że rozmowa w sprawie instytutu była, ale decyzję o jego zamknięciu prałat podjął sam i jest to - zdaniem przełożonych księdza - dobra i mądra decyzja.
Ksiądz Biedrzycki uważa, że jest to dobra wiadomość, także ze względu na stan zdrowia księdza prałata.
Instytut miał pierwotnie zbierać dokumenty na temat roli Kościoła katolickiego w historii PRL. Do tej pory wydał jedynie kilka książek, planowano otwarcie klubo-kawiarni internetowych.
Instytut prowadził też działalność handlową sprzedawał wodę i wino z wizerunkiem prałata Jankowskiego. W planach były kosmetyki, koszulki z nadrukiem i sieć telefonii komórkowej

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Prałat Jankowski nie potrzebuje żadnego Instytutu; bo sam w sobie jest instytucją.

Prałat Jankowski był Kapelanem Solidarności i stoczniowców w najtrudniejszych dla Polski czasach walki o niepodleglość i zajmował się przez wiele lat wspomaganiem w najprzeróżniejszy sposób tych którzy w tej walce razem z nim tego potrzebowali. Z kolei jego przełożonym był Abp. Gocłowski i niejako z urzedu
"zajmował" sie Ks Jankowskim. W paktyce polegało to na tym iż będąc zwierzchnikiem kilkuset kościołów na Pomorzu wyjątkowo upodobał sobie Kosciół Sw. Brygidy w Gdańsku /gdzie gospodarzem był Ks. Jankowski/ aby nieproszony wygłaszać tam na przestrzeni kilku dekad wiele kazań, które w mniej lub bardziej czytelny dla parafian sposób miały pomniejszac, neutralizować , nawet deprecjonować zasługi Prałata dla Jego walki o Niepodległość oraz roli jaką odegrał w Stoczni Gdańskiej /do której To Parafii Stocznia należała/. A. Gocłowski skutecznie również hamował awans Prałata w hierarchii Kościoła i umiejętnie podkopal mu zdrowie. W zakresie Mediów A. Gocłowski był "moderatorem" nagonki na Prałata Jankowskiego, który w obłudny sposób niby "brał go w opiekę". "Ukoronowaniem" działań A. Gocłowskiego było usunięcie Prałata z własnej Parafii - wykonal więc robotę jakiej nie powstydził by się żaden agent SB. Nie chciałbym tu być zbyt złośliwym - lecz jestem przekonany iż gdyby chodziło tu o Księdza z bliższej lub dalszej Rodziny A. Goclowskiego , to Ksiądz z takimi zasługami w wieku ok. 40 lat byłby wypromowany na Kardynała. Byl to jednak tylko Ks Henryk Jankowski. Tu trzeba przypomnieć iż władze "Polski Ludowej" długo zastanawiały się kto jest bardziej niebezpieczny; Ks. Popieluszko, czy Jankowski,. Wybór służb SB padł na Ks. Popiełuszkę, przypadek więc zrządził iż Prałat dziś zyje. A. Gocłowski nie tylko nie wspierał Ks. Jankowskiego w jego walce o niepodległośc ale swym nieodpowiedzialnym zachowaniem wystawiał go na większe zagrożenie.
Jesli tak postępuje się z człowiekiem, który narażał życie dla dla odzyskania niepodległości nas, obywateli to czy można dziwić się iż Prałat Jankowski zapowiada dziś sprzątanie po Abp. Gocłowskim?.
Można mu tylko zyczyć dużo, dużo zdrowia i sił aby temu podołał; bo jest to praktyczne robota na całe dziesięciolecia .
A Abp. Gocłowski przejdzie do historii jako "Pogromca" Kapelana Solidarności; jako człowiek który wszystko wyżej przytoczone Firmował jako jego przełożony własnym podpisem. Z jakich pobudek /poza czystą zawiścią/ - tą tajemnicę zabierze do grobu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.