Facebook Google+ Twitter

Inteligentne jak ludzie

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-08-22 08:36

Psy rozróżniają, co jest uczciwe i moralne, a co nie. Udomowione wilki dostosowały się do właścicieli. Właściciele - zachwalający swoich pupili - nie przesadzają. Najnowsze odkrycia naukowców z całego świata pokazują, że 10 tys. lat od udomowienia psy przejęły wiele z naszej inteligencji.

10 tys. lat temu ludzie zaczęli udomawiać i hodować wilki, by pomagały im w polowaniach. / Fot. Materiały prasoweWyniki eksperymentów przedstawione na międzynarodowym forum kynologicznym w Budapeszcie pokazały, że czworonogi niezwykle szybko się uczą, komunikują się przy użyciu głosu i gestów, a nawet mają poczucie moralności i uczciwości.

Prof. Marc Bekoffa z Uniwersytetu Kolorado zaobserwował, że walki psów rzadko się przekształcają w poważniejsze starcie. Według niego pokazuje to, że wiedzą, jak zachowywać się wśród ludzi i rozumieją społeczne normy.

Inny eksperyment, przeprowadzony przez badaczy z Uniwersytetu Wiedeńskiego, pokazał, że psy rozumieją zasadę fair play. Grupę czworonogów nauczono, że jeżeli podniosą łapę, dostaną nagrodę w postaci przysmaku. Jeżeli samotny pies podniósł łapę i nie dostał nagrody, dopraszał się o nią nawet pół godziny. Gdy jednak w eksperymencie brały udział dwa psy i tylko jeden z nich dostawał nagrodę, ten pokrzywdzony rozpoznawał nieuczciwość trenera i nie reagował już na zachęty i nie podnosił łapy.

Okazało się również, że psy potrafią idealnie imitować gesty instruktorów. W eksperymencie prof. Ludwiga Hubera psom pokazano, że aby dostać nagrodę, muszą nacisnąć dźwignię. Jednej grupie pokazano, że należy to robić łapami, a drugiej, że czołem. Choć ten sam efekt dałoby się osiągnąć w inny sposób, psy idealnie postrzegały i imitowały gesty trenerów.

Cały artykuł przeczytasz na stronach polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.