Facebook Google+ Twitter

Intercity kupuje lokomotywy

  • Źródło: Głos Wielkopolski
  • Data dodania: 2007-05-17 12:30

Nowoczesność i uprzejmość mają być wizytówką PKP Intercity. By tak się właśnie stało spółka zamierza kupić w najbliższym czasie dziesięć lokomotyw.

Za miesiąc PKP Inter City planuje uruchomienie dodatkowego połączenia Poznań – Berlin. – Po polskiej stronie wszystko jest już gotowe. Teraz trzeba tylko odbyć ostatnie rozmowy z niemieckimi kolejarzami – mówi Czesław Warsewicz, prezes spółki PKP Intercity.Wagony i lokomotywy pociągów Intercity mają być nowocześniejsze, a obsługa jeszcze bardziej uprzejma – zapowiadają szefowie PKP IC - / Fot. Fot. Robert Domżał/Głos Wielkopolski

Jednak prawdziwą rewolucją jest to, że PKP IC planuje zakup lokomotyw. Dotąd dysponowała wyłącznie wagonami. Lokomotywy, aż sto, wypożyczała ze spółki Cargo PKP, suto za to płacąc.
– Nie jesteśmy zadowoleni z lokomotyw jakie mamy obecnie do dyspozycji. Będziemy starali się, by te, które kupimy były bardziej dostosowane do naszych potrzeb – wyjaśnia prezes PKP IC.
Nowe lokomotywy, a także wagony, których ma być trzydzieści, pochłoną tylko w najbliższych trzech latach 400 milionów złotych. Lokomotywy jakie zamierza zakupić w przetargu spółka, mają być tak skonstruowane, by mogły jeździć i w Polsce i pozostałych w krajach Europy.

Oprócz zakupu lokomotyw IC chce zatrudnić maszynistów. Czy oznacza to, że restrukturyzacja PKP trwająca od dobrych dziesięciu lat w praktyce się nie sprawdza?
Z pewnością z chwilą zakupu lokomotyw, PKP IC najzamożniejsza z kolejowych spółek będzie odprowadzało mniej pieniędzy do wspólnej kasy.
– Duży może więcej. Podnosimy wartość naszej spółki, co dla całego PKP jest korzystne. Zaoszczędzimy na tym – twierdzi Grzegorz Szkaradek, dyrektor poznańskiego oddziału PKP IC.
Spółka nie wyklucza, że po otwarciu polskich granic dla obcych przewoźników nie tylko nie zamierza oddać im pola, ale będzie rywalizowała o klientów poza granicami kraju.
– Już teraz jesteśmy lepsi od niektórych europejskich przewoźników, bo nasi konduktorzy są życzliwsi – chwali się Czesław Warsewicz.

Obsługujemy nawet niepełnosprawnych, pod warunkiem, że wcześniej powiadomią nas na przykład za pośrednictwem Internetu o tym, że będą podróżować – zapewniają kolejarze.
Dla mieszkańców Wielkopolski dobrą wiadomością jest z pewnością ta, że przed Mistrzostwami Europy w piłce nożnej z Poznania do Warszawy będziemy podróżować z prędkością 200 km/h.
Na tę trasę trafi część z 20 nowych jednoczłonowych składów, jakie IC kupi. Łącznie będą kosztować nawet 1,5 miliarda złotych. Nowoczesne pociągi mieszczące do 400 podróżnych będą też jeździły na trasie Kraków – Warszawa i stolica – Gdańsk.
Za nieco mniejsze pieniądze PKP IC uruchomiła na Dworcu Głównym PKP w Poznaniu Centrum Obsługi Klienta. To drugi po Warszawie taki punkt. Kolejne powstaną we Wrocławiu i Szczecinie.
Robert Domżał

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.