Facebook Google+ Twitter

Interfax: Wyrok Trybunału ws. Katynia będzie niekorzystny dla Rosji

Po wielu długich staraniach i rozmowach najwyższych władz polskich z rosyjskimi, wciąż nie zakończono wyjaśnienia zbrodni katyńskiej. Rodziny ofiar skierowały skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Agencja Interfax podaje, że wyrok Trybunału będzie niekorzystny dla Rosji.

 / Fot. Fred Schaerli, CC 3.0 / WikipediaAgencja Interfax (dostawca wiadomości i innych produktów informacyjnych dla tysięcy klientów na całym świecie, w tym wiodących rosyjskich i zagranicznych grup medialnych), przewiduje, że orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) w sprawie morderstwa Polaków w Katyniu "nie będzie korzystne dla Rosji". W sobotniej depeszy, z 10 kwietnia, Interfax powołuje się na "źródło zaznajomione z sytuacją". Europejski Trybunał Praw Człowieka prawdopodobnie wyda orzeczenie w tej sprawie, w najbliższy poniedziałek, 16 kwietnia.

Według bliżej nieokreślonego źródła, na które powołuje się Interfax, Trybunał Europejski wyda "orzeczenie kompromisowe", które jednak "ogólnie rzecz biorąc, nie będzie korzystne dla Rosji". Trybunał Praw Człowieka "w kilku punktach" uzna skargę rodzin straconych polskich oficerów, w tym zarzut, że pozbawiono je prawa do uczciwego procesu. Zdaniem tajemniczego źródła jest też możliwe, że Trybunał Europejski "nakaże Rosji rehabilitację ofiar Katynia" – czytamy w "Gazecie prawnej".

Natomiast "mało prawdopodobne" jest - według owego źródła - uwzględnienie żądania rodzin ofiar, o wznowienie śledztwa w sprawie karnej. Jak podaje Interfax, strona rosyjska "wskazała na przeszkody prawne", wznowienia takiego śledztwa.

Skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka złożyło 15 polskich krewnych, ofiar NKWD z 1940 roku, którzy oskarżyli władze Rosji o "nierzetelne śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej".

Według "Gazety Prawnej", w skardze krewnych ofiar zbrodni zarzuty dotyczą "postępowania władz Rosji w związku ze śledztwem katyńskim", które było prowadzone przez rosyjską prokuraturę wojskową po przyjęciu przez Rosję - Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, 5 maja 1998 roku. Zarzuty nie dotyczą natomiast "odpowiedzialności władz Rosji za samą zbrodnię", popełnioną przez NKWD, na ok. 22 tys. obywateli Polski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

jury
  • jury
  • 16.04.2012 05:41

takie artykuly sie nie komentuje ale po przeczytaniu wrzuca do kosza

Komentarz został ukrytyrozwiń

I po co pisać artykuł na temat nie potwierdzonych informacji? Poczekajmy aż ogłoszą werdykt, bo tak to jest "mniemanologia stosowana" połączona ze zwyczajnym plotkarstwem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe, że szwabów nikt nie wyzywa, a oni wymordowali o wiele więcej Polaków

Komentarz został ukrytyrozwiń
janinaH
  • janinaH
  • 15.04.2012 23:24

Trudno wypowiedzieć o winie , dzisiejszych władz Rosyjskich ,to był inny czas i inny ustrój . Zbrodnia zawsze będzie zbrodnią .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.