Facebook Google+ Twitter

International Random Film Festival, czyli losowy festiwal filmowy od 29 października w Gdyni

Tegoroczna edycja International Random Film Festival, czyli Międzynarodowego Festiwalu Filmów na Chybił Trafił rozpocznie się 29 października. Filmy pokazywane będą w Klubie Filmowym w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Impreza potrwa do 2 listopada.

 / Fot. youtube/print screen50 filmów z całego świata będzie można obejrzeć w Gdyni w ramach International Random Film Festiwal, czyli w wolnym tłumaczeniu na Międzynarodowym Festiwalu Filmów na Chybił Trafił.

To wyjątkowy festiwal podczas którego nie ma burzliwych, wielogodzinnych dyskusji jurorów, a co za tym idzie ich kontrowersyjnych decyzji, bo zwycięzca festiwalu zostaje wylosowany. Podobnie jak data i miejsce kolejnej edycji.

Jak to działa?

Każdego roku, począwszy od 2010 w którym odbyła się pierwsza edycja festiwalu, za pomocą strony internetowej www.random.org, każdy może zgłosić dowolną datę i dowolne miejsce, w którym chciałby aby odbyła się kolejna edycja festiwalu. Każda miejscowość na świecie ma takie same szanse. Maszyna losująca w odpowiednim czasie wskaże, gdzie odbędzie się kolejny festiwal. W tym roku wybór padł na Gdynię.

Jak podkreślają organizatorzy, to najdziwniejszy i najsprawiedliwszy festiwal filmowy na świecie. Można do niego zgłosić każdy film: dokumentalny, profesjonalny, a nawet amatorski. Nie ma żadnych ograniczeń, poza tym, że jeden reżyser może zgłosić tylko jeden film. Z wszystkich otrzymanych propozycji losowanych jest 50 filmów, które wchodzą do konkursu głównego i które możemy oglądać na festiwalu.

50 filmów, które zobaczymy w Gdyni, zostało wylosowanych spośród 3200 propozycji nadesłanych ze 109 krajów z całego świata. W jaki sposób odbyło się losowanie? Selekcję przeprowadzono w Meksyku, a niezbędny okazał się Meksykanin, wiatrak i oliwka. Na karteczkach wypisano tytuły wszystkich filmów, które walczyły o miejsce na festiwalu. Zobaczymy więc 50 filmów, których tytuły przykleiły się do wysmarowanego oliwką dla dzieci Meksykanina, na którego wszystkie kartki z tytułami kierowane były za pomocą przenośnego wentylatora.

Który film ma szansę okazać się tym najlepszym? Każdy! Zwycięzca zostanie wylosowany. Każdego roku losowanie jest organizowane w formie happeningu. W 2010 roku zwycięzcę wyłonił kot.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2010 roku w niemieckim Wiesensteig. Rok później impreza dotarła do Polski, a konkretnie do liczącej 320 mieszkańców wsi Bór Zapiski. W 2012 roku gospodarzem imprezy była Estonia, a ostatnio szwedzki Garpenberg - informuje eratuszgrynia.pl.

Gdyńska edycja International Random Film Festival rozpocznie się 29 października i potrwa do 2 listopada, z przerwą na Dzień Wszystkich Świętych. Filmy pokazywane będą w Klubie Filmowym w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia. Tam też odbędzie się uroczysta gala kończąca festiwal. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Zobaczcie, w jaki sposób w Szwecji wybrano 50 filmów prezentowanych na festiwalu:Zobacz także: American Film Festival od 21 października we Wrocławiu. Na początek "Whiplas" Chazelle'a

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.