Facebook Google+ Twitter

Internauci apelują: "Niech rząd odczepi się od internetu!"

Ponad 10 tysięcy użytkowników Facebooka dołączyło do grupy "Niech rząd odczepi się od internetu". "Pokażmy rządowi, że musi liczyć się z internautami i zapomnieć o pomysłach cenzurowania internetu, rejestrowania blogów, odcinania dostępu" - napisali użytkownicy grupy.

grupa przeciwko ustawie medialnej / Fot. screen z portalu społecznościowego Facebook Powstanie grupy, to reakcja na planowane zmiany, które chce wprowadzić rząd w ustawie o radiofonii i telewizji. Tydzień temu Sejm przyjął zapisy, które umożliwiają ograniczanie treści publikowanych w internecie oraz wprowadził nakaz rejestrowania w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji internetowych serwisów audiowizualnych.

Emetro zapytało Macieja Sobiankę, specjalistę ds. bezpieczeństwa w internecie z firmy Panda Security, jakie linki będą zakazane. Odparł, że zabronione będą jedynie te linki, które naruszają prawo. W jaki sposób? Na przykład kiedy link będzie odsyłał do pirackiej muzyki, stron z pornografią dziecięcą. Takich zakazanych odsyłaczy nie będzie można umieszczać na blogach, forach i profilach portali społecznościowych (jeżeli na daną stronę można wejść bez logowania). Dodaje, że nikt nie będzie przeszukiwał prywatnych emaili w poszukiwaniu zakazanych linków. Jednak zamieszczanie w nich odsyłaczy do pirackich filmów już dziś może być karalne. Będzie można odsyłać na strony główne portali, jednak raczej nie będzie można odsyłać do konkretnych artykułów.

Na facebookowej grupie wiele osób pisze o swoich żalach i wnioskach. "Jak na Białorusi i w Chinach! Dziękujemy już temu towarzystwu!" - napisał jeden z internautów. "Nasz kraj powinien być miejscem w którym powinniśmy czuć się bezpiecznie i swobodnie, a tymczasem narzucane są nam nowe ograniczenia. Tak jest i coraz bardziej będziemy czuć się jak ptaki zamknięte w klatce!" – dodała inna osoba należąca do grupy.

"Jakie będą skutki wejścia w życie tej ustawy? Część ludzi zrezygnuje z tworzenia filmików w internecie. Amatorskie zespoły muzyczne nie będą nagrywać swoich koncertów i umieszczać ich w sieci, bo po co im problem. Szkolne teatrzyki nie będą publikować filmowych relacji ze swoich przedstawień. A portale publicystyczne nie będą zamieszczać komentarzy wideo czy multimedialnych wywiadów." - napisał Igor Janke w Rzeczpospolitej

Jarosław Sobolewski, dyrektor generalny Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska, twierdzi, że ustawa jest krzywdząca dla wszystkich przedsiębiorców. Podlegać, pod rejestrację w KRRiT, będzie każda osoba, która ma własną stronę internetową i zamieszcza na niej materiały audiowizualne - czytamy w Rzeczpospolitej

"Można odnieść wrażenie, że kiedy internauci popierali rząd i PO, to o pracach nad takimi zapisami było cicho. A gdy pojawiło się w sieci sporo krytycznych akcji wymierzonych w rząd, to w pilnym trybie przyjęto ustawę." - uważa dr Maria Nowina-Konopka, ekspert do spraw demokracji w sieci z Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu.

Ustawę skrytykowali również prezesi telewizji TVN, Polsat i Puls.

Internauci przypominają sprawę, która miała miejsce przed rokiem, kiedy Donald Tusk pracował nad ustawą antyhazardową i forsował przepis pozwalający na blokowanie stron rozpowszechniających "treści niedozwolone". Po protestach rząd wycofał zapisy z ustawy. Gdyby ustawa medialna weszła w życie internauci zaskarżą ją do Trybunału Konstytucyjnego

Premier Donald Tusk twierdzi, że nie ma zamiaru kontrolować internetu, ani innych mediów, a samą ustawę poleci przejrzeć jeszcze raz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Eugeniusz Miś
  • Eugeniusz Miś
  • 18.03.2011 10:11

Najgorsze, że ustawę poparły wszystkie ugrupowania i nie było choćby jednego posła na 430 głosujących (jeden wstrzymał się od głosu), który byłby przeciw. A zatem wszystkie partie, które obecnie są w parlamencie powinny dostać czerwoną kartkę w najbliższych wyborach. Wszystkie !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wprowadzana cenzura Internetu jest tylko kolejnym krokiem w cenzurze na Zachodzie, w tym wypadku w Polsce, gdyż cenzura taka istnieje na Zachodzie od dawna. Jeśli kogoś ten temat interesuje polecam analizy Noama Chomskyego odnośnie cenzury w USA - jeden z jego tekstów zamieściłem pod linkiem: http://mentat.blog4u.pl/komentarze-466495-kontrola-nad-mediami.html Sam o cenzurze w naszej ojczyźnie odnośnie treści antyUSAńskich i antyżydowskich, odnośnie treści komunistycznych i faszystowskich oraz odnośnie "kłamstw oświęcimskich" napisałem pod linkiem - http://mentat.blog4u.pl/komentarze-528899-polska-znowu-przestala-byc-krajem-demokratycznym-i-suwerennym.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Demokracja na wyższym poziomie."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy rzeczy już zakazane, nie są zakazane? W jakim celu powiela się prawo? I czy tylko powiela?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.