Facebook Google+ Twitter

Internauci wybiorą najlepsze książki historyczne lata

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-06-06 22:26

Rozpoczęła się letnia edycja konkursu i plebiscytu „Historia zebrana”. Internauci głosujący na stronie www.historiazebrana.pl oraz jurorzy wybiorą w najbliższych tygodniach najlepsze książki historyczne.

 / Fot. Granice.pl- Każdego dnia na półkach księgarskich pojawiają się kolejne tytuły o tematyce historycznej. Nasz plebiscyt, organizowany w cyklu kwartalnym, ma za zadanie pomóc czytelnikom w zorientowaniu się, na które spośród nich warto zwrócić uwagę – mówi Michał Świgoń, redaktor naczelny portalu historycznego Histmag.org – Kilka tysięcy głosów oddanych w poprzedniej edycji przedsięwzięcia dowodzi, że tego typu inicjatywa jest bardzo potrzebna i trafia na podatny grunt.

W konkursie bierze udział 13 tytułów, które rywalizują w trzech kategoriach. Do kategorii „W rolach głównych” zgłoszono publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. „Okiem badacza” to z kolei książki historyczne o charakterze naukowym lub popularnonaukowym. Ostatnią spośród kategorii konkursowych jest „Historia niebanalna”, a rywalizują w niej publikacje ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący. Głosowanie potrwa do 11 lipca.

Przedsięwzięciu patronują między innymi Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Muzeum Historii Polski.

- Chcemy dotrzeć do możliwie najszerszego grona odbiorców, nie tylko do pasjonatów historii – mówi Sławomir Krempa, redaktor naczelny wortalu literackiego Granice.pl. – Mamy nadzieję, że formuła naszego plebiscytu pomoże przekonać kolejnych czytelników o tym, że warto sięgać na co dzień po dobrą książkę historyczną.

Internauci biorący udział w konkursie będą mieli szansę wygrać kilkadziesiąt publikacji, a zwycięskie książki wezmą udział w rywalizacji o tytuł „Najlepszej książki historycznej roku” w plebiscycie organizowanym przez redakcje portalu historycznego Histmag.org oraz wortalu literackiego Granice.pl.

Koordynatorzy plebiscytu, Michał Świgoń i Sławomir Krempa, prowadzili w ostatnich miesiącach również inne akcje popularyzujące czytelnictwo. Jedną z nich była akcja społeczna „Polećmy książki premierowi”, w ramach której internauci oraz przedstawiciele świata nauki i kultury wybrali dziesięć tytułów, które uznali za godne polecenia Donaldowi Tuskowi. Premier odebrał je podczas Warszawskich Targów Książki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.