Facebook Google+ Twitter

Internauci z Facebooka przeniosą krzyż sprzed Pałacu Prezydenckiego?

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-08-09 08:42

Po nieudanej próbie przeniesienia krzyża spod Pałacu Prezydenckiego z każdym dniem obok czuwających obrońców przybywa ich przeciwników, a emocje wzajemnych przepychanek rosną. Ich kulminacja nastąpi w poniedziałek o 23 - na tę godzinę zwołują się na popularnym portalu społecznościowym Facebook internauci opowiadający się za jak najszybszym usunięciem krzyża.

Warszawa, okolice Pałacu Prezydenckiego / Fot. PolskapresseOrganizator akcji Dominik Taras nawołuje do uczestnictwa w "Akcji krzyż" - czyli proteście ws. krzyża pod Pałacem Prezydenckim. Zgromadzenie formalnie zgłoszone władzom miejskim ma na celu "wyrażenie społecznego sprzeciwu wobec lokalizacji krzyża oraz dezaprobaty dla koczujących przed Pałacem Prezydenckim wraz z żądaniami natychmiastowego jego usunięcia".

Do niedzielnego wieczoru już blisko trzy tysiące osób zapowiedziało swoje uczestnictwo w akcji. Wokół organizatora manifestacji powstał medialny szum, bo ten umieścił w internecie swoje zdjęcia z bronią, co wzbudziło nerwowe reakcje wśród obrońców krzyża.

- To tylko działalność artystyczna, nie ma związku z protestem. Al-Kaidę chcą ze mnie zrobić - tłumaczył się Dominik Taras Gazecie.pl. I dodał, że żadnej broni przed Pałac brać nie zamierza. Ale do próby przeniesienia krzyża przez - jak zaznacza - osoby trzecie dojść może. O manifestacji dowiedział się nawet prezes Jarosław Kaczyński i jest nią wyraźnie zaniepokojony. W sobotę zaapelował o ochronę miejsca.

- Dowiedzieliśmy się z internetu, że awantura jest przygotowywana i będziemy interweniować u odpowiednich władz, żeby one się temu przeciwstawiły - mówił prezes PiS na konferencji prasowej.

Bo pod Pałacem Prezydenckim od kilku dni roi się od awanturników. I tak na przykład wczoraj pijani mężczyźni przynieśli radio z włączoną muzyką i pod krzyżem zorganizowali sobie wieczór kawalerski.

Kilka dni wcześniej podjęto próbę ustawienia konkurencyjnego krzyża skonstruowanego z puszek po piwie Lech. Przypomnijmy, że tę markę piwa reklamował olbrzymi baner zawieszony naprzeciwko Wawelu z napisem "Zimny Lech".

Pod Pałac Prezydencki zawitali również różnej maści happenerzy. Naprzeciwko krzyża ustawiono drabinę z transparentem "Precz, Krzyżacy". Młodzi ludzie skandowali: "Drabina, niech żyje drabina!" w momencie, kiedy obrońcy krzyża modlili się. Pod krzyżem pikietowali także zwolennicy budowy w tym miejscu centrum badań kosmicznych oraz człowiek w przebraniu Elvisa Presleya, który przyniósł białą różę. - To znak pojednania - tłumaczył zgromadzonym, ale obrońcy nie chcieli go do krzyża dopuścić.

Potem byli jeszcze szturmowcy z "Gwiezdnych wojen" i studenci z transparentem "Krzyż jest fajny... (...ale lepsza byłaby fontanna)". W Łodzi młodzi ludzie stoczyli bitwę o krzyż na poduszki. Umówili się na akcję poprzez Facebook, gdzie chęć wzięcia udziału w happeningu zadeklarowało ponad sto osób.

Czytaj więcej w serwisie polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Te przenosiny krzyża to jakaś bardzo smutna farsa polityczna w tej "wspólnocie" europejskiej! Wielka szkoda!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem czyją to jest zasługą, ale krzyż stał się obecnie przedmiotem kpin. Zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy jego przeniesienia, moim zdaniem nie przewidzieli takiego scenariusza. W tej chwili krzyż pod pałacem prezydenckim "urósł" do rangi dwóch desek odgradzających Karguli od Pawlaków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

to się już dawno jakaś farsa zaczęła. Dla mnie jest to czysta zasłona dymna (polityczna). Nie ważne czy jestem za czy przeciw - dziwi mnie tylko brak reakcji ze strony władz miasta i ich bezsilność :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przenieść nie przeniosą. Pokażą tylko że więcej jest tych którzy mają odmienne zdanie od tych którzy nie potrafią zrozumieć że są lepsze miejsca dla upamiętnienia tych którzy zginęli w katastrofie lotniczej.
5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.