Facebook Google+ Twitter

Internauci-obywatele pogrążeni w żałobie

Wtorek - kolejny dzień żałoby narodowej. Media dostarczają nam coraz to nowszych informacji na temat tragedii. Serwisy internetowe pozwalają Polakom „wypłakać się”. Internauci-obywatele łączą się w społecznościach, aby wzajemnie się wspierać.

Idą panny żałobne: jedne, podnosząc ramiona
Ze snopami wonnymi, które wiatr w górze rozrywa,
Drugie, w konchy zbierając łzę, co się z twarzy odrywa,
Inne, drogi szukając, choć przed wiekami zrobiona...
Inne, tłukąc o ziemię wielkie gliniane naczynia,
Czego klekot w pękaniu jeszcze smętności przyczynia.
(Cyprian K. Norwid "Bema pamięci żałobny rapsod")


"Polskie media stoją na wysokości zadania" - twierdzi dziś Gazeta.pl. A co z internautami - obywatelami? Narodowe uniesienie trwa. Media, w tym również internetowe umożliwiły dotarcie z informacją w krótkim czasie do bardzo dużej grupy ludzi. Powstają nowe strony, serwisy, umożliwiające wyrażenie swego szacunku do zmarłych.

Żałoba obywateli


Część Polaków bardzo przeżywa tę tragedię. Dzięki mediom społecznościowym mogą stworzyć wspólnotę z innymi żałobnikami i wyrazić swój żal i smutek. Mogą wzajemnie podnosić się na duchu i wspierać.

W ich komentarzach widać ból i zagubienie. Dlaczego? Co teraz? Co będzie z Polską? Niestety istnieje grupa, która nie potrafi uszanować prawa do żałoby obywateli. Pojawiają się komentarze, które w obecnym czasie nie powinny zobaczyć światła dziennego. Niektóre portale, aby ustrzec się przed taką sytuacją zablokowały komentarze artykułów, ale na wielu powstałych stronach (np. w serwisie Facebook) nikt tego nie kontroluje.

Moderator i niestosowne komentarze


W tym dramatycznym momencie widać, jak bardzo potrzebna jest moderacja wpisów na forach, witrynach. Nie chodzi tu o cenzurę, gdyż każdy ma prawo do swojego głosu, ale o umiejętność oceny czy dany wpis jest zgodny z ogólnie przyjętymi zasadami społecznymi, moralnymi oraz prawem. Moderator nie może dać ponieść się emocjom i skasować posta tylko dlatego, że uważa go za niestosowny do danej chwili. Wolność słowa to także prawo do wygłaszania nie zawsze taktownych zdań. Zadaniem moderatora jest łagodzenie konfliktów jakie pojawiają się po kontrowersyjnych wypowiedziach. W obecnym momencie jest to trudne zadanie, gdyż internauci wkładają wiele uczuć w swoje posty - mówią moderatorzy - trzeba być bardzo ostrożnym, aby ich nie urazić. Reakcja moderatorów powinna być szybka, szczególnie na łamiące regulaminy i prawo - należy je usuwać oraz ostrzec użytkownika, że jego działanie może być ukarane nawet zbanowaniem jego numeru IP.

Ostatnie dni, to czas próby dla polskich internatów. Zanim napiszemy posta, zastanówmy się czy nie łamiemy ogólnie przyjętych zasad żałoby. Pokażmy, że potrafimy w takich momentach wykazać się rozwagą, a nasze serwisy społecznościowe to prawdziwe społeczności, które łączą, a nie dzielą emocje.

Zobacz także:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

> W tym dramatycznym momencie widać, jak bardzo potrzebna jest moderacja wpisów na forach, witrynach.

Powtorze za innym komentem: Jak tak to domagamy się wolności wypowiedzi, wolności słowa, a jak ktoś zaczyna się nie wpisywać w kreowaną przez media psychozę "wszyscy Polacy plączą po Prezydencie" to wielkie oburzenie...". Innymi slowy moderacja powinna dotyczyc slow niecenzuralnych i niezgodnych z prawem, ktorego "zasady moralnymi" w zadnym razie nie powinny zastepowac...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.