Facebook Google+ Twitter

Internet a depresja

  • B P
  • Data dodania: 2010-02-07 16:12

Brytyjscy psychologowie pod kierunkiem dr Catrion Morrison z Uniwersytetu Leeds wykazali w swoich badaniach istnienie pozytywnej korelacji między problemowym używaniem Internetu a występowaniem u badanych zaburzeń depresyjnych.

fotografia ilustrująca / Fot. zdjęcie ze strony flickr.com na licencji CCNie wiadomo jednak jaki kierunek ma ta zależność, czyli czy w wyniku nadmiernego korzystania z internetu powstały u osób biorących udział w procedurze badawczej zaburzenia o charakterze depresyjnym, czy też ludzie o takich skłonnościach są przyciągani przez sieć, która pozwala im uciec przed trudnościami pojawiającymi się w realnym świecie.

Wyniki wielu wcześniejszych badań pokazują, że jednostki nadmiernie korzystające z internetu charakteryzuje m.in. tendencja do izolowania się i pozostawania w samotności, niska samoocena i problem z samoakceptacją, przejawiają wysoki poziom lęku społecznego oraz depresyjności, są nieśmiałe, a świat i swoje możliwości w nim postrzegają raczej w pesymistyczny sposób.

W Polsce powyższym tematem zajął się dr Ryszard Poprawa z Uniwersytetu Wrocławskiego. W przeprowadzonych przez siebie na przełomie 2002/3 roku badaniach na grupie blisko 15 tysięcy internautów wykazał, iż jednostki uwikłane w sieć cechuje istotnie niższe poczucie koherencji* niż użytkowników nie mających problemów z kontrolowaniem czasu spędzanego w sieci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

To wszystko zależy od tego, w jaki sposób się korzysta z internetu. Pisałam o tym link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brytyjscy naukowcy, niech się zajmą tym problemem ale na własnej wyspie. Polski naukowiec, też ma jakąś swoją tezę, a ja nie naukowiec powiem szczerą prawdę, tak od serca. GDYBY NIE PRZESIADYWANIE GODZINAMI PRZED KOMPUTEREM, DAWNO BYM ZBZIKOWAŁ!!! Pewnie że można wpaść w depresję, ale tylko wtedy jak ktoś zajmuje się duperelami, i patrzy jakby tu komuś dogryźć, albo siedzi non-stop na stronach nocnych, ja wtedy śpię, a w dzień jestem w miarę aktywny w dobrej sprawie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja jestem uzależniony od internetu, ale nie czuję żebym miał depresję :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.