Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23558 miejsce

Internet - antidotum na problemy nastolatków

Nie od dziś jest tajemnicą, że okres dojrzewania oznacza wiele mniejszych lub większych problemów. Kiedyś na nie lekarstwem były rady znajomych, a dziś jest nim internet.

Internet coraz częściej staje się dla nastolatków drugim domem / Fot. davdibiase/sxc.hu"Cześć (...) Problemem jest też to, że nie potrafię okazywać swoich prawdziwych uczuć. Ogólnie rzecz biorąc jestem suką. Nie wiem dlaczego taka jestem, ale wiem że moje zachowanie przysparza mi wielu kłopotów w życiu", "mam natłok myśli o wszystkich przykrych sprawach, które mnie spotykają", "oboje chodzimy do liceum, a razem jesteśmy od 7 miesięcy (...) Nie kocha mnie. I chyba szybko nie ma zamiaru pokochać" - te krótkie fragmenty wpisów młodych internautów na forach internetowych pokazują, z jak przeróżnymi problemami spotykają się na co dzień nastolatkowie. Uczucia, kłopoty w szkole, niezrozumienie przez rodziców, ale i swoje doświadczenia związane z seksem czy używkami - własnie o tym głównie rozmawiają młodzi ludzie w sieci. Przed internetową rewolucją, źródłem rad o życiu było starsze rodzeństwo, umiejący dochować tajemnicy rodzice czy zaufani przyjaciele. A dziś najlepszym kompanem nastolatka jest Facebook, młodzieżowe fora internetowe i gadu-gadu. Ale jakie niesie to za sobą skutki?

Corocznie przeprowadzane sondaże i badania pokazują, jak ważna w życiu młodych ludzi staje się sieć. Według ostatniego raportu, opracowanego przez projekt EU Kids Online, już w wieku 9 lat każdy uczeń w Polsce ma za sobą pierwszy kontakt z internetem, a 98 proc. nastolatków korzysta z sieci przynajmniej raz w tygodniu. Natomiast wśród studentów odsetek korzystających często z internetu jest jeszcze wyższy. Co głównie młodzi ludzie porabiają w internecie? Korzystają z portali społecznościowych, szukają rozrywki oraz traktują sieć jako świetne źródło informacji do szkoły czy na studia. Z psychologicznego punktu widzenia pojawienie się internetu dało nastolatkom nieograniczą przestrzeń, gdzie mogą wyrażać siebie. Również sieć dla nich jest sferą, w której pozostając anonimowym, można szukać sposobu na rozwiązanie swoich "wstydliwych" problemów.

Młodzi ludzi starają się nie odłączać od swojego komputera czy telefonu komórkowego / Fot. duchesssa/sxc.huPrzeciwności, z jakimi spotykają się na co dzień młodzi ludzie, są przeróżnego kalibru. Na blogach, internetowych forach i portalach społecznościowych opisują swoje zawody miłosne, ale i brak uczuć w domowym ognisku. Najbardziej zaskakujący jest fakt, że młodzież woli poradzić się obcych ludzi niż najbliższych z rodziny czy znajomych. Jaki jest tego efekt? Cześć odpowiedzi internetowych "przyjaciół" jest faktycznie wartościowa, ale i wśród nich znajdują się te, które wyrządzają więcej szkody niż pożytku. Nawet najdokładniejsze opisanie sprawy nigdy nie da internautom pełnego obrazu sytuacji, co staje się powodem dla niesprawiedliwych osądów. Internet bardzo często jest także inspiracją dla wielu groźnych uzależnień jak samookaleczenie
czy anoreksja, które mogą być połączone z depresją. Nie da się również ukryć faktu, że potęga cyberprzestrzeni staje się głównym źródłem wiedzy o kontaktach seksualnych. Hasło "seks" w wyszukiwarki internetowe wpisują już coraz młodsze osoby, a to co udaje im się znaleźć, nie ma nic wspólnego z edukacją prorodzinną.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

john
  • john
  • 13.01.2012 10:23

niby dawna edukacja przy trzepaku, "mądre" koleżanki były lepszym źródłem wiedzy i pomocy??
była Wisłocka, były i mądrzejsze rzeczy, jak i dziś w necie: to już zależy kto i jak szuka

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Piotrze wszystko zaczyna sie, od domu , rodziny a jak tam jest zle to potem ida, poza granice dobra , a mozliwosci sa, takie jakie sobie obiora, . ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A wcześniej był tylko real do komunikacji i było dużo milej:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak ale trudno porównywać możliwości internetu z telefonią ;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie tyle internet co ludzie w nim. Przed erą internetu można by napisać artykuł "telefonia - antidotum na problemy nastolatków", bo wiecznie siedzieli i gadali przez telefon... ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.