Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5764 miejsce

Internet będzie darmowy

Narzekasz na drogi dostęp do sieci? Być może już niedługo będziesz używał jej za darmo. W niektórych miastach Polski już można cieszyć się z takiej możliwości. Inne dopiero przygotowują projekty.

Największą część moich miesięcznych opłat stanowi właśnie internet. Byłabym bardzo szczęśliwa, gdybym mogła zaoszczędzić te kilkadziesiąt złotych. Darmowy internet to jest to – uśmiecha się Małgorzata Ostrudzka, studentka z Dolnego Śląska.

Na południu sieć za friko


Jako pierwsza w Polsce w darmowy internet zainwestowała podkarpacka gmina Czudec. Znajduje się tam 26 punktów dostępowych, które obejmują łącznie 70 procent powierzchni gminy. Korzystać z sieci może każdy mieszkaniec, jeśli tylko ma uregulowane wszystkie rachunki wobec gminy.

W połowie maja wystartował także projekt darmowego dostępu do internetu w Rzeszowie. Obszar, który jest objęty zasięgiem to aż 60 procent powierzchni tego miasta. Internet jest tam dostępny drogą radiową w technologii WiFi.

Rzeszów i Czudec dały pozytywny sygnał dla władz innych regionów kraju. W Gdańsku trwają prace nad projektem Wireless City Gdańsk. W ciągu 2 lat internet ma być tam dostępny za darmo.

Kulturalnie, bez kabli


W Warszawie, w niektórych instytucjach kulturalnych dzięki społecznej akcji D-Link, od blisko roku można już korzystać z darmowego i bezprzewodowego internetu. Punkty dostępowe mieszczą się m.in. w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i w Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny.

Idea darmowego internetu rozwija się. Sieć dostępna jest już w parkach, restauracjach, nawet na stacjach benzynowych. Wzrost liczby sieci bezprzewodowych w roku 2005 wyniósł kilkaset procent.

Są ogranicznia


Niestety, są też pewne ograniczenia. Za pomocą większości takich sieci nie można na przykład korzystać z popularnych programów do bezpośredniej wymiany plików peer-to-peer (p2p).Lesław Bańdur z biura obsługi informatycznej i telekomunikacyjnej urzędu miasta w Rzeszowie tłumaczy, że takie ograniczenia były konieczne, by sieć się nie blokowała. Dzięki temu może z niej korzystać około 5 tysięcy osób jednocześnie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Grzegorz Brzęczyszczykiewic
  • Grzegorz Brzęczyszczykiewic
  • 11.11.2011 10:15

No to jak nie dadzą ściągać przez P2P to po co taki internet? taki to każdy ma w TV telegazecie, komórce, na uczelni itp
:/ bez sensu obecnie nawet jak wykupujesz pakiet TV to internet dostajesz niemal za darmo (limitowany niestety)

Komentarz został ukrytyrozwiń
carola101
  • carola101
  • 08.07.2011 16:07

Czudec to malutka mieścina na podkarpaciu (POLSKA B), a jednak wyprzedziła w przedbiegach największe miasta w kraju, jak również stolice

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mat
  • Mat
  • 07.07.2011 12:09

Po blokowane porty p2p, może jeszcze ftp(które mi tak jest potrzebne w zawodzie grafika)?... Zatem niech kina też będą darmowe w okresie wakacyjnym i w weekendy;>

Komentarz został ukrytyrozwiń
pb
  • pb
  • 09.11.2010 08:36

A kiedy w Warszawie czy nie wstyd że w ogonie postępu internetowego? To stwierdzenie do władz miasta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To by bylo OK no i koniec z Tp,

Komentarz został ukrytyrozwiń

Napisałem e-maila do Burmistrza Wołomina, miasta w którym mieszkam i czekam na odpowiedź już trzeci dzień. Mam nadzieje że poważnie potraktuje mojego maila i odpowie a ja oczywiście opublikuję na łamach tej gazety infomacje od Niego. Może w Wołominie będzie bepłatny internet (przynajmniej w centrum gdzie jest urząd miasta: siedziba burmistrza i zarządu powiatu wołomińskiego)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super pomysł. Bo teraz zdzierają z nas pieniądze, a w szczególności TP SA:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Net za darmo...fajny pomysł !!! a za co innego będzie trzeba płacić więcej !!??

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.07.2006 16:59

Szkoda, że tylko w wybranych miastach

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i jak się tak tekst poprawi, to mój komentarz wygląda... co najmniej dziwnie. Ale niech tam - cel uświęca środki :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.