Facebook Google+ Twitter

Internet będzie kontrolowany? Zadecyduje ITU w Dubaju

Od pewnego czasu obserwujemy różnorakie działania, mające na celu ograniczanie niezależności internetu. Działania te przybierają różnorakie formy. Internet jest "molestowany" z różnych stron.

Globalny internet: czy to już koniec niezależności i wolności? / Fot. R.Grzeszczyk i http://www.uczen.staszic.edu.pl/2002/2e/strona16/spis.htmFikcja czy niezależność
Wiele państw podejmuje indywidualne kroki ograniczające internet. Przykładem są kroki podjęte ostatnio w Rosji. Inne państwa od samego początku nie zezwalają na niezależność tego medium. Największym z nich są Chiny.

USA od bardzo dawna nadzoruje internet po katem tzw. piractwa, czyli stoi na straży czasami mocno wydumanego prawa autorskiego czy patentowego. Sprawa Wikileaks pokazuje, że również prawda może być przedmiotem ścigania.

Internet jednak w sferze społecznej, z istoty swego charakteru i założeń, które legły u źródeł jego powstania, jest wciąż postrzegany jako niezależne medium. Nie tak dawno obronił się przed ACTA.

Czy tak pozostanie?
Rządy wielu państw i organizacji politycznych dostrzegają potrzebę kontroli. Wynika to z rozwoju systemów prawnych w wielu regionach świata, które nie maja wiele wspólnego z klasycznym pojęciem wolności i demokracji. Jest to symptomatyczne w czasach rosnącego podziału wewnątrz społeczeństw i ich kastowej wręcz polaryzacji. Czy ograniczenia będą służyć demokracji i wolności czy będą wzmacniać i cementować społeczne podziały?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Największy napór na ogranczenia internetu w Dubaju miała Rosja i Chiny., które wskazywały na konieczność podporządkowania adresów IP i DNS rządom poszczególnych państwa a nie, jak jest dziś, gdy charakterystyki te są w gestii firmy ICANN na zlecenie USA. (PC Format, 2/2013, Bartłomiej Mrożewski - "Nie dla cenzury").

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.