Facebook Google+ Twitter

Internet, budowa dróg i rozwój turystyki w Małopolsce

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2007-09-06 11:51

Przy okazji trwającego od wczoraj w Krynicy Forum Gospodarczego, komisarz Unii Europejskiej ds. Polityki Regionalnej Danuta Hübner podpisze dziś oficjalny dokument - Małopolski Regionalny Program Operacyjny.

Dokument ten jest efektem długich negocjacji władz samorządowych Małopolski z rządem i Komisją Europejską. Pani komisarz podpisze też w obecności Grażyny Gęsickiej, minister rozwoju regionalnego i przedstawicieli województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego, pomorskiego i śląskiego, cztery regionalne programy operacyjne. Dokument precyzuje sposób dzielenia 1,29 mld euro unijnych dotacji, jakie przypadają na Małopolskę. Wraz z pieniędzmi z budżetu państwa i wkładem samorządów to ponad 1,5 mld euro. Na program składa się dziewięć "osi priorytetowych". Pierwsza ma stwarzać warunki dla rozwoju "społeczeństwa opartego na wiedzy".

Chodzi m.in. o budowę szkół, bibliotek, wprowadzanie informatyki do urzędów. W tym dziale znajdą się ogromne nakłady przeznaczone na wprowadzenie szerokopasmowego internetu do każdej małopolskiej wsi. Wśród kolejnych priorytetów znajdują się "Gospodarka regionalnej szansy", "Turystyka i przemysł kulturowy", gdzie znajdują się pieniądze na budowę infrastruktury turystycznej, remonty atrakcyjnych obiektów zabytkowych, budowa obiektów dla kultury, wszystko jednak widziane w kontekście rozwoju gospodarczego.

Na drogi, kolej, i strefy aktywności gospodarczej, które powstawać mają wzdłuż autostrady A4 przypadnie 391 mln euro (to oś "Infrastruktura dla rozwoju gospodarczego") a na dwie po trosze konkurencyjne sfery - "Krakowski Obszar Metropolitarny" i "Spójność wewnątrz regionalną" przypadnie odpowiednio 172 i 156 mln euro. Dla obszaru metropolitalnego to nakłady na badania naukowe, ochronę zdrowia, inwestycje w transport miejski i okołomiejski, dla regionu - pieniądze na rewitalizację centrów małych miast i wsi oraz na wsparcie procesu odchodzenia ludzi z rolnictwa.
(RTK)
K. W.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.