Facebook Google+ Twitter

Internet. Czyżby szambo obok perfumerii?

Internet stał się ogromną skarbnicą wiedzy zgromadzonej przez człowieka. Nigdy dotąd w historii ludzkości, w tym samym miejscu, nie było takiego pomieszania wszelkich dóbr intelektualnych ze śmieciami, jak ma to miejsce obecnie w sieci.

Szambo obok perfumerii / Fot. Marek ChorążewiczInternet - boskim czy diabelskim wynalazkiem?

Okazuje się, że nie jest to wcale pytanie retoryczne. Odpowiedź zależy bowiem od patrzenia na świat. Człowiek zwykł uważać wszystko co złe, za pomysł lub wynalazek szatana. Natomiast wszystko co dobre, zwłaszcza dla niego, jest oczywiście tworem Boskim.

Motorem rozwoju cywilizacji jest naturalna dążność do przetrwania w świecie niedoborów, co z kolei generuje walkę o byt, czyli konflikty o żywność, terytoria, prawo do rozmnażania. Oprócz wymienionych przyczyn wojen wśród ludzi, dochodzą jeszcze konflikty o imponderabilia. Czym bowiem w istocie są waśnie o wiarę, honor czy tradycje?

Ta prawda staje się coraz bardziej oczywista we współczesnym świecie, w którym niedawno urodził się 7-miliardowy obywatel, a ilość zasobów naturalnych jest przecież ograniczona. Na nic zdadzą się protesty tych, którzy będą chcieli zachować tzw. poprawność polityczną i zaczną przytaczać dziesiątki prac naukowych wykazujących błędność teorii o przeludnieniu. Prawda obiektywna jest taka, że człowiek, jako gatunek wymknął się spod kontroli naturalnym mechanizmom regulującym ilość osobników swojej populacji.

Ora et labora - benedyktyńskie motto "módl się i pracuj" tak mocno przylgnęło do nauk głoszonych przez całe chrześcijaństwo, że przez wiele lat było ono czynnikiem hamującym rozwój.

Tak czy siak, nasze przetrwanie jest uzależnione nie od modlitwy, tylko od mądrości zbiorowej wszystkich ludzi żyjących dotychczas na Ziemi. Ta mądrość jest przecież wytworem ewolucyjnym i w tym aspekcie nie musimy ludzkiej ingerencji w przyrodzie zaliczać do metod sztucznych. Innym problemem jest skuteczność tych metod. Zweryfikuje to sama natura. Za pomyłkę ludzkość zapłaci wysoką cenę.

W takim czarno-białym, na wskroś utylitarnym postrzeganiu świata, zatraciła się gdzieś sprawa motywacji i pobudek, które doprowadziły do konkretnego wynalazku czy odkrycia. Znane powiedzenie głosi taką oto prawdę, że większość wynalazków usprawniających życie człowiekowi, powstało z lenistwa...

Pozostałe mają swoje praźródło w "diabelskim" pierwiastku umysłu człowieka, albowiem powstawały w czasie prac nad narzędziami zniszczenia, przygotowywanymi do prowadzenia wojny. Tak powstały materiały wybuchowe, najprzeróżniejsze konstrukcje maszyn, nowe wytrzymałe materiały i ciekawe technologie wykorzystywane po wojnie w przemyśle, a także w nauce. W początkowym zamyśle powstały one przecież na zgubę innego człowieka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Każdy wynalazek cywilizacyjny wymagał i wymaga odpowiedniej obsługi i właściwego korzystania. Np lunety winno sie używać do patrzenia, a nie mieszania grochówki w kotle.Założeniem podstawowym jest, że człowiek ma rozum i co więcej-potrafi się nim posługiwać na co dzień. Internet jest zaiste diabelskim wynalazkiem , epokowym sprawdzianem ludzkich zachowań, testem inteligencji i mądrości ludzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Ewo - osoby naprawdę krytyczne, to widzą wyłącznie śmieci i na samą myśl o korzystaniu z netu czują obrzydzenie... :D Ja to bym panią umieścił gdzieś między krytyczną, a neutralną.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jadziu, no cóż... widocznie ludziska "majktów" nie widzieli i sobie zażyczyli w ramach edukacji via Internet. A tak już na serio - kiedyś o takiej prasie mówiono, że to lektura dla kucharek, wchodzących kuchennymi schodami do swoich chlebodawców. Teraz czasy się zmieniły i frontowymi schodami można bez przeszkód wejść na "salony". Oczywiście wirtualnie, choć nie tylko. A od czego jest tzw. kolorowa i papierowa prasa?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyżby tylko o Panu - Panie Grzegorzu? Cyt, za Panem: "Osoby krytyczne widzą głównie minusy czyli owe "śmieci". Osoby z pozytywnym nastawieniem widzą same zalety..." itd . Tak się składa, to ja przyrównałam Internet do wysypiska śmieci, więc uwaga Pańska jakby mnie dotyczyła, oczywiście między innymi. I dlatego pozwoliłam sobie wyjaśnić Panu - co pod tym pojęciem rozumem. Już więcej nie będę - Panie Grzegorzu Wink :) Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem do jakiej kategorii zaliczyc to znalezisko.Pomożecieeeeeeeee????????

Specjalnie na życzenie internautów: majtochy Lesz

http://www.plotek.pl/plotek/0,0.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Ewa Łazowska - a w którym miejscu twierdzę, że tak jest? Nie ma ani słowa o tym do której z grup Panią zaliczyłem (i czy w ogóle). W mojej wypowiedzi jest tylko o mnie. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakby nie było "gdzie drwa rąbią tam wióry lecą". Internet to zarówno dobro i zło, czyli diabelsko-bosko wynalazek. Każdy z niego bierze to, co mu odpowiada.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szanowny Panie Grzegorzu, gdybym widziała w Internecie tylko i wyłącznie śmieciowe wysypisko - z pewnością nie korzystałam bym z oczywistych dobrodziejstw tego medium. Powtarzam: Nawet na wysypisku można znaleźć brylanty czystej wody jak na przykład cenne i wartościowe znajomości, których i ja dzięki Internetowi mam na całym świecie sporo. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyli, Panie Marku -sito, durszlak albo przetak trzeba zawsze mieć przy sobie by spamiarze, oraz trolle nie mieszali w naszej głowie. Każdy takie urządzenia pewnie w domu swoim ma, więc w czym problem? - Idę pytać - w świadomości? ha! ha! ha!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Ewo - wszystko zależy kto patrzy. Dla mnie internet to tylko jeszcze jeden rodzaj komunikacji między ludźmi - z natury jest neutralny, a to jakim się wydaje zależy od oglądającego. :)
Osoby krytyczne widzą głównie minusy czyli owe "śmieci". Osoby z pozytywnym nastawieniem widzą same zalety, a z neutralnym po prostu sobie korzystają omijając to co im niepotrzebne / nie podoba się.
Osobiście należę do tej 3 grupy i traktuję net jako bardzo praktyczne narzędzie do pozyskiwania wiadomości ze świata i kraju (nie oglądam telewizji), wyszukiwarkę firm i adresów, miejsce gdzie mogę znaleźć potrzebne mi informacje o wydarzeniach kulturalnych, oraz miejsce gdzie można poznać ciekawych ludzi. Kiedyś poznawało się ludzi na spotkaniach towarzyskich, masowych imprezach, czy korespondencyjnie, a teraz do tego jest internet. :)
Dzięki niemu mogę rozmawiać np z kimś mieszkającym w Londynie i dowiadywać się, że jak u nich spadnie 2 cm śniegu to mają stan klęski żywiołowej, metro nie działa, a ludzie nie chodzą do pracy. :D Od razu człowiek zaczyna doceniać ojczyznę. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.