Facebook Google+ Twitter

Internet dla minimum 150 osób!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-06-30 16:23

Gmina Baranów Sandomierski przeznaczy prawie 700 tyś. zł na realizację projektu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców gminy Baranów Sandomierski szansą na rozwój”. Większość pieniędzy na ten cel pozyskano ze środków UE.

Dotychczas w gminie Baranów Sandomierski za pieniądze z unijnej kasy udało się m.in.: wybudować sieć kanalizacyjną w Dąbrowicy, zmodernizować infrastrukturę informatyczną w urzędzie czy przebudować centrum Baranowa. Teraz przyszedł czas na to, aby mieszkańcy miasta i gminy Baranów Sandomierski mieli coraz lepszy dostęp do komputerów z internetem i do internetu w ogóle.

– Unijne środki są wielką szansą na rozwój samorządów terytorialnych w Polsce. Gmina Baranów Sandomierski od lat korzysta z unijnej pomocy i byłoby wielkim zaniedbaniem z naszej strony, jeśli byśmy z niej nie korzystali. Mamy już za sobą kilka inwestycji, na które udało się pozyskać pieniądze z funduszy UE. Teraz wychodzimy z nową inicjatywą – projektem, dzięki któremu nasza społeczność lokalna nie będzie „cyfrowo wykluczona”. A jest to przecież dużym problemem w dzisiejszych czasach, nie tylko u nas, ale i na całym Podkarpaciu. Wiele rodzin z terenu naszej gminy nie posiada komputera, nie mówiąc już o dostępie do internetu. Chcemy to zmienić – mówi burmistrz Mirosław Pluta.

Nowy projekt to kolejny etap rozwoju sieci internetowej. Dwa lata temu na terenie gminy zamontowane zostały nadajniki umożliwiające bezpłatne korzystanie z tzw. hot-spotu (bezprzewodowego internetu), lecz szybko okazało się, że jest to niewystarczające. Obecnie liczba odbiorców nie przekracza 220 użytkowników. Ponadto zasięg obejmuje 35 proc. terenu gminy, tj. trzy miejscowości: Wolę Baranowską, Skopanie oraz Baranów Sandomierski.

– Będzie to kolejne przedsięwzięcie, mające na celu rozwój lokalnej sieci internetowej na terenie gminy. Nasz projekt został wysoko oceniony i teraz chcemy wprowadzić go w życie. Nie będzie to łatwe, ponieważ czeka nas dużo pracy, szczególnie jeśli chodzi o zakup i montaż odpowiedniego sprzętu – tłumaczy Tomasz Pruś, który jest pomysłodawcą projektu a zarazem pracuje jako informatyk w UMiG.

Głównym celem tego projektu jest stworzenie możliwości dostępu do internetu dla dzieci i młodzieży z rodzin o trudnej sytuacji materialnej. Gmina chce to osiągnąć poprzez zakup komputerów i dostarczenie internetu do gospodarstw domowych za pomocą Gminnej Sieci Komputerowej (GSK), dzięki której mieszkańcy zakwalifikowani do projektu będą mogli bezpłatnie korzystać z sieci.

Gminna Sieć Komputerowa, która ma działać jak WIFI, będzie penetrować ok. 95 proc. terenu gminy, a więc dostęp do internetu będzie możliwy praktycznie na całym jej obszarze. Zgodnie z założeniami projektu, zakupione zostanie 50 komputerów z oprogramowaniem, 20 nadajników internetowych oraz 150 urządzeń odbierających internet.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.