Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

34144 miejsce

Internet jak szkoła językowa, czyli jak się uczyć języków

Znajomość języków obcych jest niezbędna by poruszać się w dzisiejszym świecie. Czy uczyć się ich w szkołach językowych, czy postawić na samodzielną naukę? Internet jest dziś potężnym narzędziem do nauki. Korzystajmy więc!

Screen z portalu do nauki języków / Fot. www.linkq.com"Wciąż obiecuję sobie, że zapiszę się na angielski, jednak zawsze stoi coś na przeszkodzie" - to jeden z wielu podobnych wpisów na pewnym portalu społecznościowym. Czy rzeczywiście nauka języka obcego wymaga pieniędzy, nużących zajęć w szkole językowej i kucia po powrocie do domu? W czasach kiedy wielu nie wyobraża sobie egzystencji bez dostępu do internetu, także rynek nauki języków obcych znalazł w nim swoje miejsce. Wystarczy kilka kliknięć by wyszukać kurs interesującego nas języka, a także szereg dodatkowych materiałów, które zamienią tradycyjną naukę w przyjemność poznawania nowej mowy i kultury.

Wśród rodzimych portali oferta jest wciąż dość skromna. Co nie oznacza, że nie ma w ogóle możliwości poznawania języka poprzez sieć. Istnieje chociażby portal www.ang.pl, ma on renomę miejsca, gdzie możemy zacząć przygodę z najpopularniejszymi językami europejskimi, oraz kontynuować ją na wyższych poziomach. Pogrupowane w kategorie tematyczne lekcje łagodnie wprowadzają we wszystkie najistotniejsze zagadnienia języka. Zamieszczone na stronie materiały mogą się przydać do powtórki przed egzaminem językowym Dodatkowo na stronie znajdziemy listę najczęściej stosowanych zwrotów w języku potocznym i wyrażenia, które przydają się w codziennej komunikacji.

Idealnym dodatkiem do nauki jest również strona www.slowka.pl. Osoby zainteresowane nauką, poszerzaniem słownictwa, otrzymują codziennie nowe słówka na adres e-mail. Taki system uczy systematyczności i nie pozwala zapomnieć o celu. Wymowy trudniejszych słówek nauczymy się dzięki dołączonym nagraniom.

"Człowiek, który zna dwa języki, wart jest dwóch ludzi" -
miał powiedzieć Napoleon Bonaparte. Z pewnością zgodzi się z tym każdy użytkownik globalnej sieci sprawnie posługujący się już językiem angielskim. Jego znajomość otwiera przed zmotywowanym do nauki człowiekiem zupełnie nowe możliwości. Użytkownicy internetu z całego świata przez lata stworzyli wiele materiałów, a nowe pomysły na naukę wciąż są realizowane. Im więcej języków znasz, tym łatwiej poznać jest kolejne.

Twórcy www.livemocha.com postawili na tradycyjną metodę nauki. Mają jednak świadomość jak istotny jest kontakt z osobami znającymi nasz ulubiony język. Wciąż tworzone i uzupełniane lekcje przebiegają w ten sam sposób i w podobnym zakresie w różnych językach. Po przebyciu kursu jednego języka łatwiej jest poukładać wiedzę z nowego. Lekcje podzielone są na działy: czytanie, pisanie, rozumienie ze słuchu i konwersacje. Ciekawie jest móc ocenić jak ktoś radzi sobie z językiem polskim, a później chwali nasze postępy we włoskim. Jest to też świetna okazja do poznania nowych ludzi. Kto wie, może kiedyś spotkamy się w rzeczywistym świecie?

Dla największych maniaków i domowych lingwistów rajem jest z www.unilang.org. To miejsce, stworzone przez kilku pasjonatów jest obecnie dla wielu mekką. Lekcje, teksty, wyjaśnienia największych kruczków językowych dostępne są dla języka katalońskiego, Suahili czy nawet Lakota - języka Indian plemienia Sioux. Jeśli i tego jest komuś mało, nic nie stoi na przeszkodzie by poznać sztuczne języki, czy nawet stworzyć własny!

Być może poznawanie nowych słówek kojarzy się wielu z wkuwaniem i ciągłym powtarzaniem nowych zwrotów. Amerykanin Steve Kaufmann swoje 40-letnie doświadczenie postanowił przekazać internautom i stworzył platformę nauki www.lingq.com. Wśród nowych tekstów z każdej dziedziny życia możemy odnaleźć nowe słówka i dodać je do podręcznej bazy. Nowo poznawane słówka możemy następnie ćwiczyć i przyswoić sobie używając komputerowych fiszek. Za opłatą dostępny jest nawet prywatny nauczyciel, który oceni nasze wypracowania i skomentuje wymowę.

Internet daje dostęp do różnych metod nauki. Od zwykłych stron oferujących lekcje krok po kroku, metod nauki poprzez styczność z nowym słownictwem, po słuchowiska - podcasty - tworzone przez samych internautów. W połączeniu z dobrym słownikiem wyjaśniającym odmiany gramatyczne czy użycie słówek z języka potocznego (np. www.wordreference.com) każdy jest obecnie w stanie uczyć się samemu, w zaciszu domowym.

Wszyscy mamy własne, skuteczne metody nauki, wiele osób jeszcze ich nie poznało. Być może nauka nowoczesnymi metodami jest właśnie dla Ciebie. Dla najmłodszych jest to cenne źródło pomocy w nauce, dla tych starszych, możliwość rozruszania zasiedziałego umysłu. Nic nie daje większej satysfakcji jak duma z odnalezienia się w obcym kraju po kilku miesiącach zupełnie samodzielnej nauki obcego języka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Ania Pobiedzińska
  • Ania Pobiedzińska
  • 22.03.2011 12:20

Bardzo dużo ciekawych informacji przydatnych do nauki języka:) Ja ze swojej strony mogę dorzucić jeszcze http://www.facebook.com/AxonPL to jest strona na facebook gdzie pojawia się dużo ciekawostek językowych i konkursów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dosyć ciekawy artykuł, ale według mnie temat nie został wyczerpany do końca!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.07.2008 16:26

Świetny tekst. Zachęca do nauki językow obcych przez internet(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Debiut zacny a i materia poruszona w tekście istotna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Barbaro, przez samodzielną naukę rozumiem taką, którą sami po częsci rządzimy: w domu, przy pomocy materiałów, które sami wybierzemy. Czyli: inaczej niż w szkole językowej. A co do wymowy itd., to w epoce Skype'a.... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo za temat, brawo za świetną polszczynę. Pisać o językach obcych i pisać dobrym językiem polskim.
Osobiście akurat nie lubię się uczyć języków samotnie. Żadnego samotnie się nie nauczyłam.
Jednakże uczyć sie z internetem także z telewizją nie jest chyba uczeniem samotnym, wg. mnie. świetny pomysł. I świetny debiut autora!
Gorzej jednak z wymowę i pewnymi emocjonalnymi zwrotami. Ale na to przychodziczas w praktyce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Języka najlepiej jest się uczyć samemu... Jeśli ma się motywację i LUBI SIĘ uczyć oraz ma dostęp do materiałów + np. telewizji w danym języku.
Ja dorzucę jeszcze:
http://icelandic.hi.is/

A wszystkim, którzy chcą zacząć naukę języka i nie wiedzą jakiego:
http://how-to-learn-any-language.com/e/index.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Bardzo fajna rzecz, dobrze że o tym napisałeś (widzę, że to debiut :) ). Z pewnością tam zajrzę i może wreszcie najdzie mnie ochota, aby nauczyć się chociaż podstaw niemieckiego...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każda metoda dobra, która motywuje do nauki.
Dobrze wiedzieć jakie człowiek ma możliwości, a jest ich jak widać wiele. Potrzeba tylko chęci do nauki
Plus za artykuł!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.