Facebook Google+ Twitter

Internet. Już od 15 lat w Polsce i wciąż dla nielicznych

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-08-17 14:50

Równo od 15 lat jesteśmy częścią globalnej sieci, a zaledwie 27,8 proc. Polaków korzysta z dostępu do internetu. Polscy obywatele i firmy mogą załatwić przez internet tylko 10 proc. wszystkich spraw.

Dokładnie 17 sierpnia 1991 roku Rafał Pietrak, fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego, nawiązał łączność w oparciu o protokół IP z Janem Sorensenem z uniwersytetu w Kopenhadze. To symboliczny moment narodzin internetu w Polsce. Piętnaście lat minęło i... tylko 27,8 proc. Polaków korzysta z tego medium. Wśród krajów europejskich plasujemy się na ostatnim miejscu, za Litwą, Węgrami. W tych krajach prawie 30 proc. wszystkich obywateli ma dostęp do światowej sieci.
fot. Tadeusz Sobczak/Dziennik Łódzki
Największa bariera – wysokie ceny
Szacuje się, że do końca 2010 roku dostęp taki uzyska ponad 50 proc. Polaków. Tyle osób już teraz "serfuje" na Słowacji i prawie tyle w Słowenii (48,5 proc.) i w Czechach (47 proc.). Na początku sierpnia Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie Planu Informatyzacji Państwa na rok 2006. Ma ono służyć upowszechnieniu i ułatwieniu dostępu do technologii teleinformatycznej oraz szerokopasmowego dostępu do Internetu, m.in. przez obniżenie cen za korzystanie z niego. Właśnie wysokie ceny to, według ekspertów, główna bariera dla rozwoju globalnej sieci w Polsce. W myśl założeń do końca roku zostanie opracowany Plan Informatyzacji Państwa na lata 2007-2010.

PiT przez SMS?
Dostęp to nie wszystko. Otóż polscy obywatele i firmy mogą załatwić przez Internet tylko 10 proc. wszystkich spraw. W porównaniu ze Szwecją (74 proc.) czy Wielką Brytanią (59 proc.) ta liczba jest żenująco niska. Od wczoraj wprawdzie już można składać deklaracje podatkowe za pośrednictwem internetu, jednak... na początku z tej możliwości mogą skorzystać tylko duże firmy, których roczne przychody netto przekraczają równowartość 5 mln euro. A przecież niemal 90 proc. polskich firm korzysta z internetu codziennie i wykorzystuje go jako narzędzie do prowadzenia działalności gospodarczej.

W przyszłości możliwość rozliczania się z fiskusem przez internet ma objąć wszystkich Polaków, gdyż system zaprojektowany jest tak, aby usługi obejmowały ogół obywateli (możliwość przesyłania deklaracji PIT, VAT oraz CIT). Warto dodać, że w niektórych krajach skandynawskich deklarację podatkową już można złożyć nawet poprzez SMS.


Robert Kiewlicz/naszeniasto.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Czy ktoś analizował sytuację dostępu do Internetu w... Afryce? My chyba jesteśmy ze swoją gdzieś właśnie w pobliżu tego kontynentu. Czy naprawdę jest to takie dziwne...?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł, dobrze, że ktoś spojrzał na sytuację internetu w Polsce w porównaniu z innymi karajami. Od siebie mogę dodać, że np.: reklama PPC wśród polskich firm i instytucji jest wciąż jeszcze nowym zagadnieniem; dla porównania nasz sąsiad - Czechy jesto wiele wiele bardziej rozwiniętym rynkiem pod tym względem. A wydawałoby się, że mieszkamy tak blisko siebie....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.