Facebook Google+ Twitter

Internet lepszy od prasy

Europejczycy chętniej poszukują informacji w Internecie, niż sięgają do tradycyjnych papierowych gazet i czasopism - wynika z raportu przedstawionego na łamach "Rzeczpospolitej".

Fot. Wiadomosci24.plBadanie przeprowadzone przez Jupiter Research na grupie respondentów z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii wykazuje, że w 2005 roku przeciętny Europejczyk poświęcał około trzech godzin tygodniowo na czytanie prasy papierowej, a na internet o godzinę więcej. Po raz pierwszy w badaniach na ten temat, internet zyskał wyprzedził tradycyjną prasę.

Według badaczy jest to tendencja nieodwracalna. Im bardziej rozpowszechniony jest dostęp do Internetu, tym popularniejsze staje się korzystanie przez niego z mediów. DOmeną prasy tradycyjnej (papierowej) sa głównie osoby starsze. Zainteresowanie mediami elektronicznymi będzie więc wzrastać wraz z wymieraniem czytelników tradycyjnych gazet. Analitycy Jupiter Research twierdzą, że jedyną deską ratunku dla wydawców prasowych jest przejście na model interaktywny, który umożliwia czytelnikom uzyskiwanie informacji szybciej i w bardziej atrakcyjnej formie.

W Polsce można zaprenumerować w wersji elektronicznej 113 gazet i magazynów. E-wydania pojawiają się równolegle z prasą tradycyjną i są jej wierną kopią jeśli chodzi o treść artykułów. Format cyfrowy ułatwia archiwizowanie czy sortowanie wiadomości, wyszukiwanie artykułów na podstawie słów lub zwrotów, czy też podświetlanie tekstu i tworzenie notatek na stronach magazynu. Wydania elektroniczne są wzbogacane o dodatkowe, interaktywne materiały takie jak blogi i informacje wideo. Od niedawna w Internecie można czytać e-wydania „Rzeczpospolitej” i „Polityki”. W najbliższych dniach ruszy także e-wydanie „Gazety Wyborczej”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Cóż, to ja jestem wyjątkiem, bo wciąż czytam prasę, fakt, że obecnie jestem na etapie lat czterdziestych XIX w., ale to jednak też prasa, że niezbyt aktualna, to już inna sprawa. Ale faktem jest, że z roku na rok w archiwach i bibliotekach stricte naukowych jest coraz mniej czytelników.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam sie:)Rzeczywiscie w Europie to juz jest norma. Jestem obecnie w Niemczech i tu rzeczywiscie ludzie buszuja w necie szukajac informacji i przez internet sledza biezace wydarzenia:)Jest to dla nich bardziej wygodne. I choc prasa w Niemczech, zwlaszcza lokalna, ma silna pozycje, to kupuja ja glownie osoby starsze:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.