Facebook Google+ Twitter

Internet mobilny: jaki wybrać?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-05-07 12:15

Koszt internetu mobilnego nie rośnie proporcjonalnie do limitu transferu danych, wynika z kwietniowego raportu portalu konsumenckiego Verivox.pl.

Specyficzną cechą internetu mobilnego (a także radiowego) są limity transferu danych. Ze względu na intensywność korzystania z sieci, limity te można pogrupować według następujących kategorii użytkowników:

1 – 3 GB: początkujący internauci bądź osoby korzystające głównie z poczty oraz informacyjnych stron www;
5 – 8 GB: zaawansowani internauci, od czasu do czasu przesyłający/pobierający pliki multimedialne bądź duże dokumenty, umiarkowanie korzystający z multimedialnych stron www oraz komunikatorów głosowych;
10 – 14 GB: wymagający internauci, intensywnie korzystający z multimediów dostępnych w sieci www, często przesyłający/pobierający pliki o dużej objętości.
 / Fot. Agata Szpak
Zdefiniowane powyżej przedziały limitów, mają wpływ na kwoty abonamentu miesięcznego. Z raportu portalu konsumenckiego Verivox.pl wynika, że wydając 50 zł miesięcznie, możemy mieć internet mobilny z limitem 1 GB na dwa lub trzy lata, bądź... internet 5GB z umową roczną lub na 18 miesięcy. W tym przedziale cenowym wybór jest dość oczywisty – korzystniej jest wybrać umowę na internet nie tylko z wyższym limitem, ale i na krótszy czas wiążącą obie strony.

Przeznaczając na mobilny dostęp do sieci 75 zł miesięcznie, możemy liczyć na oferty z limitem 1,5 GB oraz 3 GB (przy umowach na dwa lata). Jednak najbardziej atrakcyjną ofertą i tak pozostaje wspomniany wcześniej internet z limitem 5 GB.

Sytuacja trochę się zmienia, gdy dysponujemy budżetem wysokości 100 zł miesięcznie. Za tę kwotę możemy kupić – poza powyższymi – również usługę dostępu do internetu z limitami 7 i 8 GB (umowa na 24 miesiące), a także internet mobilny z limitem 10 GB z umową na rok lub 18 miesięcy.

Niestety, najtańsze oferty z limitami 12, 13 i 14 GB są poza zasięgiem wszystkich trzech progów wydatków. Najmniej w tym zakresie transferu zapłacimy za usługę o najwyższym limicie – 14 GB to koszt 121,96 zł/m-c.

Podsumowując, za 50 zł miesięcznie można mieć internet mobilny zarówno dla początkujących jak i dla zaawansowanych, natomiast za dwukrotność tej sumy nabyć możemy internet odpowiedni dla każdej kategorii użytkowników. Oferty z najwyższymi limitami są nadal nieosiągalne w tej cenie.

Źródło:Verivox.pl

Przeczytaj raport "Tani internet mobilny - kwiecień 2009"
AS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Artykuł ciekawy, chociaż teraz ceny jeszcze spadły. Aktualnie mobilny net można założyć już z abo poniżej 40 zł (np w orange).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.