Facebook Google+ Twitter

Internet pełen groźnych leków na receptę

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-01-26 10:36

Chcesz mieć odlot, przerwać ciążę, odchudzić się w kilka tygodni? Wystarczy włączyć internet i wpisać w wyszukiwarkę nazwę leku.

Dziennikarz "Polski" bez trudu znalazł sprzedawców oferujących od ręki leki, które w aptekach dostępne są tylko na receptę, a ich zażywanie bywa śmiertelnie niebezpieczne.

Razem z Piotrem Twardyską, dziennikarzem portalu Interia.pl, sprawdziliśmy, jak łatwo dostępne są leki psychotropowe przez internet. Choć administratorzy giełd internetowych deklarują, że usuwają takie ogłoszenia, handlarze nie mają problemów z dotarciem do klienta.

Psychotropowe preparaty takie jak pernazinum, tramadol czy nawet morfina oferowane są najczęściej na forach dyskusyjnych. Kupcy podają numer Gadu-Gadu. Potem już idzie z górki. Rozmówcy są ostrożni.

Mówią, że lek im został, bo nie wykorzystali recepty. Ale pytają, czy nie chcemy więcej - mogą załatwić. Najchętniej umówiliby się na spotkanie i dokonali transakcji bezpośrednio: kasa do ręki i leki też, żeby nie pozostał ślad, np. w postaci przelewu na konto.

Kobieta z Zabrza chce nam sprzedać tabletki cytotecu po 300 zł za sztukę. Cytotec to lek na wrzody żołądka wydawany na receptę. Poszukiwany jest też przez kobiety, które chcą nielegalnie usunąć ciążę.

Drugi specyfik stosowany do wywoływania poronień to arthrotec forte - lek na bóle stawów i bez ograniczeń dostępny w sieci. Z kolei tramadol zawierający pochodną opium bywa używany jak narkotyk, wprowadza w stan euforii, pozwala przeżywać ekscytujące wizje. Podobnie plastry z morfiną - dla młodzieży to sposób na poprawę samopoczucia.

Dlaczego zażywanie pokątnie kupionych leków jest groźne? - Bo to silne związki chemiczne i ich dawkowanie musi być rygorystycznie kontrolowane - mówi dr Ryszard Kępa z Dolnośląskiej Izby Lekarskiej. - Niektóre mogą powodować kłopoty z układem krążenia, a w konsekwencji zatrzymanie akcji serca, a przy silnych reakcjach alergicznych nawet uduszenie.

Całość artykułu przeczytasz na Polskatimes.pl.
JS

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: internet leki


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.