Facebook Google+ Twitter

Internet: problem XXI wieku

Internet w obecnych czasach jest silnie uzależniającym medium. Kto pada jego ofiarą? Jak sobie z tym radzić? Jakie są skutki tego uzależnienia?

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:IBM_Thinkpad_R51.jpgNie wszyscy jesteśmy świadomi powagi tego problemu. Dotyczy on głównie osób samotnych, nie posiadających stałego zajęcia, ale także coraz częściej dzieci, które zazwyczaj z nudy i braku zajęć korzystają z zasobów internetu. Uzależnienie od internetu polega na częstym korzystaniu, nadużywaniu tego medium. Każdy indywidualnie korzysta z jego możliwości np. z witryn internetowych, gier online, skrzynki mailowej, portali społecznych, czatów, stron pornograficznych itp. Możliwości są nieograniczone, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.

Muszę wspomnieć o zagrożeniach jakie niesie ze sobą ten nałóg. Ludzie, którzy spędzają godziny przed komputerem, mają złe samopoczucie, zabranie im chociaż na chwilę internetu wzbudza w nich złość, rozdrażnienie, może być nawet przyczyną kłótni, a w małżeństwie nawet rozwodu. Medium to zabiera im czas, który powinien być przeznaczony na inne niezbędne codzienne sprawy, takie jak praca, zabawa z dziećmi, prowadzenie domu, nauka itd. Niektórzy psychiatrzy sądzą, że nadmierne korzystanie z Internetu może zaostrzać objawy istniejących już u internautów psychoz lub wynikać z innych zaburzeń psychicznych w postaci np. zespołów depresyjnych, fobii społecznych, narkomanii, braku kontroli popędów, czy też zaburzeń osobowości.

Osoby uzależnione od internetu wymagają pomocy psychoterapeutycznej. W Stanach Zjednoczonych powstało wiele placówek do tego typu terapii m.in. The Center for On-Line Addiction w Pittsburghu założone w roku 1995 przez Young oraz Computer Addiction Services w Belmont. W Polsce istnieje tylko jeden ośrodek specjalizujący się uzależnieniem od maszyn. Osoby uzależnione od internetu same zgłosiły się o profesjonalną pomoc i stanowią odrębną grupę. Pomocne w terapii jest przygotowanie szczegółowego planu dnia korzystania z z Internetu,a przede wszystkim ram czasowych,
a także innych codziennych aktywności, łącznie z wypoczynkiem.

Bez wątpienia Internet jest także miejscem pracy wielu ludzi. Dlatego dopóki przebywanie w Sieci ma obiektywną i uzasadnioną przyczynę, to bez względu na ilość spędzanego w niej czasu nie można mówić o uzależnieniu. Problem pojawia się z chwilą utraty kontroli nad czasem i sposobem użytkowania tego medium.

Powinniśmy walczyć z tym problemem i sprawę jak najczęściej go nagłaśniać. Moim celem jest pokazanie internautom, że Internet obecnie jest częścią życia każdego człowieka, ale nie wszystko kręci się wokół niego. Zastanówmy się czy to jest jedyny sposób na spędzanie wolnego czasu?

Sprawdź, czy jesteś uzależniony od internetu?
http://www.psychologia.net.pl/testy.php?test=infoholizm; testu[/a].

Źródło: portal Psychologia.net

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.