Facebook Google+ Twitter

Internet przez DSL - Ile zaoszczędzę, wydłużając umowę o 1 rok?

Internet DSL należy do najpopularniejszych w Polsce technologii dostępu do internetu. Verivox.pl zebrał najtańsze oferty i wyliczył, na jakie oszczędności możemy liczyć, wybierając umowę na dłuższy okres.

Zestawienie kwot rocznych oszczędności wynikających z wyboru dłuższego okresu umowy. / Fot. Seweryn StanisławskiWśród wielu osób pokutuje pogląd, że im dłuższy okres umowy, tym proporcjonalnie niższy koszt usługi. Wyliczenia dokonane przez Verivox.pl pokazują, że zasada ta działa jedynie w odniesieniu do wyższych opcji prędkości. W wypadku łączy o niższej przepustowości, na rynku których trwa najbardziej zaciekła walka o masowego klienta, polityka cenowa operatorów zmusza do całkowitego przewartościowania tego poglądu.

Spójrzmy - powyżej - na wyniki zestawienia rocznych oszczędności, wynikających z wyboru dłuższego okresu umowy dla najpopularniejszej w Polsce prędkości 1 Mbit/s. Gdy wybierzemy umowę na dwa lata zamiast na 12 miesięcy, zyskamy aż 168 zł rocznych oszczędności (14 zł/m-c). Na tym jednak nasze możliwości oszczędzania w zasadzie się kończą. Jeśli zdecydujemy się wybrać umowę o kolejny rok dłuższą, zyskamy zaledwie 6 zł rocznie (50 gr/m-c), co w kontekście konieczności związania się z operatorem o jeden rok dłużej jest korzyścią raczej nikłą.

 / Fot. Seweryn StanisławskiCo więcej, podpisując umowę na rok zamiast na czas nieokreślony, nie zyskamy ani grosza. W tej sytuacji wybór również jest oczywisty – zamiast umowy rocznej lepiej podpisać umowę na czas nieokreślony, którą w razie konieczności możemy rozwiązać już miesiąc po jej podpisaniu.

Nietypowo sytuacja przedstawia się również w wypadku prędkości 512 kbit/s. Tutaj możliwości oszczędzania są największe, przy czym najwięcej zyskać można na wyborze oferty promocyjnej na 2 lata zamiast 12 miesięcy - aż 240 zł rocznie (20 zł miesięcznie). Co ciekawe, zdecydowanie się na umowę roczną zamiast umowy na czas nieokreślony, choć nie daje już tak dużych oszczędności, nadal jest bardziej opłacalne niż jakakolwiek inna zmiana długości umowy dla innych opcji prędkości (171 zł rocznie).

Zestawienie średnich kosztów miesięcznych wybranych opcji prędkości dla różnych okresów umowy. / Fot. Seweryn StanisławskiMiejsca styku (zaznaczone na wykresie strzałkami) oznaczają bardzo zbliżony bądź ten sam średni koszt miesięczny dla różnych okresów umowy (brak oszczędności). Dla osób poszukujących taniego dostępu do internetu znaczy to tyle, że w przypadku ofert 2 Mbit/s (2048 kbps) nie ma różnicy w przeciętnym koszcie miesięcznym pomiędzy najtańszymi ofertami na czas nieokreślony i na 12 miesięcy oraz między ofertami na 24 i 36 miesięcy.

Jedna prawidłowość, jaką daje się wysnuć z analizy kosztów pozostaje bezsporna – przeciętnie najmniej można zyskać na wydłużeniu umowy z 24 miesięcy do trzech lat, bo zaledwie 35 zł rocznie.
Najwięcej korzyści przynosi natomiast wybór umowy na dwa lata – tutaj średnia oszczędność dla wszystkich opcji prędkości wynosi 136 zł rocznie. Przejście z umowy rocznej na dwuletnią to zmniejszenie rocznych wydatków na internet o przeciętnie 101 zł.

Zapraszamy do lektury artykułu zamieszczonego na Wiadomości24.pl poświęcony najtańszym ofertom internetu na łączach telefonicznych (stan na listopad 2008): Jak szybki internet DSL za 50, 75 i 100 zł miesięcznie?.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Oczywiście, że nie znaczy, że TP ma monopol, chcieliby :D
I oczywiście ADSL jest "odmianą" DSL.
Jednak nazywanie łącza ADSL, łączem DSL w przypadku jeśli na rynku istnieje możliwość podłączenia się via DSL jest mylące i IMO pogłębia niewiedzę na jaką cierpi większość ludzkości. Powielanie błędów o których się wie, że istnieją jest chyba gorsze od ich pierwotnego propagowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki za uwagę :-)

Małe wyjaśnienie: ADSL to ASYMETRYCZNE łącze DSL. DSL to ogólna nazwa łącza cyfrowego na skrętce miedzianej (w praktyce - kabla telefonicznego).

Link dotyczy oferty TP dla firm, której nazwa handlowa brzmi właśnie "DSL", co oczywiście nie znaczy, że TP ma monopol na tę usługę ;-)

A o tym, że internet na łączu telefonicznym (DSL) należy do najpopularniejszych w Polsce, przeczytać można np. na stronie UKE (http://www.uke.gov.pl/_gAllery/11/47/11476/Raport_o_stanie_rynku_telekomunikacyjnego_2007_v2.pdf)

Mam nadzieję, że te uwagi są wystarczające :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

ADSL ... tak dla porządku
DLS w TP kosztuje za opcje 250Mbit 100zł/miesiąc plus 700zł za isntalację ... nie jest to najpopularniejszy sposób dostępu do sieci w .pl na pewno...
( http://www.tp.pl/prt/pl/klienci_biz/internet/dsl_tp/ )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.