Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17066 miejsce

Internet to nie Dziki Zachód

Prawo autorskie to jedna z tych dziedzin prawa, które jest najczęściej łamane w Internecie zarówno w Polsce jak i na świecie. Abstrahując od świadomego łamania przepisów prawa autorskiego, czyli mówiąc wprost - kradzieży - cudzej własności, spora część naruszeń prawa, to wynik niewiedzy. Z przepisami, a właściwie ich interpretacją, problemy mają nie tylko dziennikarze, redaktorzy, ale również sami prawnicy.

Każda szanująca się redakcja dba o przestrzeganie prawa. Nie inaczej jest w przypadku Wiadomości24.pl. Ponieważ powszechna świadomość właściwego stosowania przepisów prawa autorskiego jest wśród niespecjalistów stosunkowo niewielka, postanowiliśmy zebrać najczęściej pojawiające się problemy autorów Wiadomości24.pl i zapytać o ich interpretację dwóch najwybitniejszych polskich specjalistów od prawa autorskiego, a także jego stosowania w internecie - profesorów: Janusza Bartę i Ryszarda Markiewicza z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Niektórzy autorzy Wiadomości24.pl mają problem z interpretacją przepisów. Co jest przedmiotem prawa autorskiego?

Prof. Barta. Fot. Stanisław Stanuch / Fot. Prof. Janusz Barta: Problem z interpretacją prawa autorskiego mają nie tylko autorzy, ale także sami prawnicy. Wobec tego trudno jest określić przedmiot prawa autorskiego w sposób, który usuwałby wszelkie wątpliwości. Najczęściej mówi się, że chronione przez prawo autorskie jest to, co jest rezultatem pracy twórczej, artystycznej, naukowej, literackiej. Ale już samo to określenie niesie z sobą wiele niepewności, ponieważ nie jest jasne, jak rozumieć samo pojęcie twórczości. Dlatego ogromne znaczenie ma praktyka, która doprecyzowuje to pojęcie, zwłaszcza przez orzecznictwo sądowe, ale także przez literaturę i daje pewne wskazówki, które mogą być pomocne przy ocenie.

Prof. Markiewicz. Fot. Stanisław Stanuch / Fot. Prof. Ryszard Markiewicz: Najkrócej mówiąc, najczęściej każdy większy wytwór piśmienniczy jest utworem w rozumieniu prawa autorskiego. Praktyczna wskazówka jest zatem taka: jeśli masz wątpliwości, czy coś jest utworem czy nie, to dla swojego bezpieczeństwa przyjmij, że to jest utwór.
Ostatnio zaskoczyło nas orzeczenie wydane we Francji, że przedmiotem prawa autorskiego jest zapach perfum. A jeśli tak, to już jesteśmy blisko, aby uznać, że przedmiotem prawa autorskiego może być także smak potraw. Skoro uznano, że utwór może być nie tylko percepowany wzrokiem czy słuchem, ale także węchem, więc dlaczego nie smakiem.

Wiele osób uważa, że jeśli coś jest w internecie, to można z tego dowolnie korzystać. Co Panowie o tym sądzą?

Prof. Markiewicz: Po pierwsze, jeżeli masz cień wątpliwości, czy wykorzystywany materiał jest utworem to
bezpieczniej jest ująć go w cudzysłów i podać źródło. Na świecie, zwłaszcza w przypadku publikacji naukowych, panuje tendencja, że w gruncie rzeczy patrzy się przez palce na przypadki przekroczenia prawa cytatu. Natomiast bezwzględnie jest ścigane przywłaszczanie autorstwa oraz jego nieoznaczenie. Więc nawet jeśli chcesz wykorzystać cudze zdjęcie i masz wątpliwość, czy nie przekraczasz prawa cytatu, zawsze koniecznie podaj autora fotografii i źródło.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Piotr
  • Piotr
  • 07.10.2011 00:21

Pisownię słowa "Internet" zaczynamy wielką literą...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry wywiad napewno pomógł mi :) pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus, za ważny temat!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten wywiad był bardzo potrzebny.Nie ma to jak rozmowa ze specjalistami.W końcu temat w jakim sie poruszamy ma znaczenie dla każdego i nie można zapominać o tym przy publikacji żadnego, nawet wydawałoby się bzdurnego i prostego tekstu. Wielki punkt!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.08.2007 16:19

No tak, ale ostateczna kontastacja brzmi: "To zależy..." Znowu pole do nadinterpretacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jeszcze dodam, że mam w zwyczaju stosować, to za czym optuje prof. Markiewicz, czyli "(..) jeżeli masz cień wątpliwości, czy wykorzystywany materiał jest utworem to bezpieczniej jest ująć go w cudzysłów i podać źródło."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ilu prawników, tyle "wiarygodnych" opinii - już nie raz miałem do czynienia z Prawnikami, którzy nawzajem sobie zaprzeczali "niezaprzeczalnymi" argumentami i interpretacjami prawa tak w prostych sprawach, jak również w sprawach praw autorskich.
Ja przyjmuję zasadę, że w większości przypadków najlepiej działać z umiarem, w zgodzie ze zdrowym rozsądkiem i własnym sumieniem (jak zawsze i wszędzie).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może przy klikaniu "wyślij artykuł" niech najpierw się pojawi Regulamin, a potem "zapoznałam się" [em] i klik ostateczny? I każdy przed wysłaniem dobrze się zastanowi, czy warto łamać prawo. Albo sobie przypomni, że trzeba wpisać nazwisko autora.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.11.2006 00:02

To bardzo ważny materiał. Przyłączam się do podziękowań.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziekuję za fantastyczny materiał!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.